«Ξέραναν» τους Χιτ με τον Μίντλετον οι Μπακς!

Έκανε το 1-0 η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Με μία συγκλονιστική ματσάρα ξεκίνησε η κόντρα των Μπακς με τους Χιτ!

Με ένα μεγάλο καλάθι του Κρις Μίντλετον στα 0,5’’ πριν τη λήξη της παράτασης, τα «ελάφια» πήραν τη νίκη με σκορ 109-107!

Τρομερό ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του ήταν το παιχνίδι, με τους δύο αντιπάλους να ήταν συνεχώς μαζί και τον Τζίμι Μπάτλερ με buzzer beater να στέλνει το ματς στην παράταση, διαμορφώνοντας το 99-99 της κανονικής διάρκειας.

Ο «λυτρωτής» Μίντλετον ήταν και πρώτος σκόρερ για τους Μπακς με 27 πόντους, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει ένα τρομακτικό νταμπλ-νταμπλ με 26π. και 18 ριμπάουντ και παίζοντας μάλιστα τραυματίας από την τέταρτη περίοδο!

Από τους Χιτ, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρόμπινσον με 24 πόντους.

Μεγάλο ντέρμπι από την αρχή του ήταν το ματς, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί. Οι Χιτ έκλεισαν προηγούμενοι 24-22 την πρώτη περίοδο, με τους Μπακς να κάνουν την ανατροπή και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +3 (53-50).

Ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Μιλγουόκι είχε ένα σταθερό μικρό προβάδισμα, το οποίο και διατήρησε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (80-78). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι (90-90). Στη συνέχεια, τα «ελάφια» ξέφυγαν στο +4 (93-97), με την ομάδα του Μαϊάμι να ισοφαρίζει (97-97), στο 41’.

Στα 34,3’’ πριν τη λήξη, ο Γιάννης έχασε το λέι απ, αλλά πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ και με 1/2 βολές έδωσε το προβάδισμα στους Μπακς (98-97). Στην επόμενη επίθεση των Χιτ, ο Έλληνας φόργουορντ είχε καθοριστική παρέμβαση στην άμυνα και μετά κέρδισε νέες βολές στα 9’’, κάνοντας ξανά 1/2 από τη γραμμή για το 99-97. Ωστόσο, ο Μπάτλερ πήρε την τελευταία κατοχή και με δικό του λέι διαμόρφωσε το 99-99, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Πόντο-πόντο πήγαιναν οι δυο τους και στο έξτρα πεντάλεπτο, μέχρι που ο Χολιντέι έστειλε στο +3 (107-104) τους Μπακς. Ο Ντράγκιτς ισοφάρισε με τρίποντο από τη γωνία, με τον Μίντλετον να δίνει το νέο προβάδισμα στα «ελάφια», στα 0,5’’, με το 109-107 να ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-24, 53-50, 80-78, 99-99 κ.δ., 109-107 παρ.

NBA: Τελευταία Ενημέρωση