Το πάλεψε ο Γιάννης κόντρα στους εξαιρετικούς Σπερς

Βαριά ήττα από το Σαν Αντόνιο για το Μιλγουόκι

Προβληματισμό προκάλεσε η εικόνα των Μπακς τα ξημερώματα στο NBA, στην ήττα από τους Σπερς με 146-125 στο Σαν Αντόνιο.

Τα «σπιρούνια» βρέθηκαν σε εξαιρετική βραδιά στα τρίποντα, έχοντας ποσοστό 59% έναντι 32% του Μιλγουόκι, το οποίο δείχνει πως έχει θέμα στην αμυντική του λειτουργία στα τελευταία του ματς.

Ακόμη ένας παράγοντας που επηρέασε ήταν το γεγονός πως ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βρέθηκε με δύο φάουλ στα πρώτα 120 δευτερόλεπτα και υποχρεώθηκε να καθίσει νωρίς στον πάγκο.

Αυτό είναι κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι στο ημίχρονο είχαν πετύχει 87 πόντους και στη συνέχεια το πράγμα ξέφυγε.

Οι Σπερς έφτασαν το ρεκόρ τους στο 33-35 και βρίσκονται στην 10η θέση της Δύσης, ενώ οι Μπακς έπεσαν στην 3η θέση της Ανατολής με 43-25.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξεχώρισε για τα «ελάφια» με 28 πόντους (6/7 βολές, 11/14 δίποντα, 0/2 τρίποντα), 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 29 λεπτά συμμετοχής. Από εκεί και πέρα, ο Κρις Μίντλετον πέτυχε 23 πόντους, ο Τζρου Χόλιντεϊ σημείωσε 20 πόντους, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε για 7 λεπτά και είχε 3 πόντους και 2 κλεψίματα.

Από το Σαν Αντόνιο ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν πέτυχε 23 πόντους, ο Ντεζούντε Μάρεϊ 21 πόντους, ο Κέλντον 20 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 45-36, 87-64, 113-93, 146-125.

NBA: Τελευταία Ενημέρωση