Σίγησε τη Φιλαδέλφεια ο Μπογκντάνοβιτς

Σπουδαία νίκη πανηγύρισαν οι Ατλάντα Χοκς

Σπουδαία νίκη μέσα στη Φιλαδέλφεια πανηγύρισαν οι Ατλάντα Χοκς με 128-124 στο πρώτο μεταξύ τους ματς για την ημιτελική φάση της Ανατολικής Περιφέρειας, καταφέρνοντας με το… καλημέρα το break στη σειρά.

Κορυφαίος για το εκπληκτικό σύνολο του Νέιτ ΜακΜίλαν ήταν ο Τρέι Γιανγκ με 35 πόντους και 10 ασίστ, ωστόσο αυτός που «ντύθηκε» πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 21 πόντους και ένα σπουδαίο τρίποντο στα 41’’ πριν από τη λήξη, που άφησε ανολοκλήρωτη την ασύλληπτη ανατροπή που επιχείρησαν οι γηπεδούχοι.

Τα «γεράκια» είχαν τον απόλυτο έλεγχο από την πρώτη περίοδο, χτυπώντας ανελέητα τη σχεδόν ανύπαρκτη άμυνα των γηπεδούχων, με το 42-27 υπέρ της Ατλάντα να είναι χαρακτηριστικό της εικόνας του αγώνα ενώ με το μοτίβο να παραμένει ίδιο, η τέταρτη περίοδος άρχισε με τους Χοκς να έχουν διαφορά 19 πόντων (83-102).

Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά, οι Σίξερς άρχιζαν να ροκανίζουν τη διαφορά και με ένα τρίποντο του Κάρι, την έριξαν για πρώτη φορά σε μονοψήφιο αριθμό (111-118), δείχνοντας σφυγμό στο τελευταίο 1,5 λεπτό. Μάλιστα, κατάφεραν να φτάνουν μέχρι και στο -3 (118-121), με τον «Μπούγκι» να δηλώνει… παρών με το τρίποντο-μαχαιριά.

Από πλευράς ηττημένων, ο Εμπίντ είχε 39 πόντους, ο Μπεν Σίμονς είχε 17 με 10 ασίστ, στους 21 σταμάτησε ο Κάρι ενώ ο Τομπάιας Χάρις είχε 20 με 10 ριμπάουντ.

NBA: Τελευταία Ενημέρωση