Πρόκριση θρίλερ για Μάβερικς, «καθάρισαν» Σίξερς και Σανς

Συμπληρώνεται ο χάρτης του δεύτερου γύρου των πλέι οφ

Στα ημιτελικά της Δύσης με 4-2 προκρίθηκαν οι Μάβερικς κερδίζοντας για δεύτερη φορά τους Τζαζ μέσα στη Γιούτα, με 98-96. Η ομάδα του Τζέισον Κιντ θα αναμετρηθεί πλέον με τους Σανς έχοντας μειονέκτημα έδρας.

Το Ντάλας βρέθηκε πίσω με διψήφια διαφορά στο ημίχρονο (53-41), αλλά με ένα εντυπωσιακό τρίτο δωδεκάλεπτο και επί μέρους σκορ 36-19 πήρε τον έλεγχο του ματς. Τα τελευταία λεπτά εξελίχθηκαν σε θρίλερ, με τον Ρούντι Γκομπέρ να μειώνει στον πόντο (96-97) στα 36’’ πριν το τέλος, αλλά μετά το άστοχο σουτ του Λούκα Ντόντσιτς ο Μάικ Κόνλεϊ έκανε βήματα. Ο Τζέιλεν Μπράνσον είχε 1/2 βολές με 4,3’’ να απομένουν, αλλά μετά το τάιμ άουτ του Κουίν Σνάιντερ, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς βγήκε μέσα από ένα εξαιρετικό play ελεύθερος για το τρίποντο της νίκης, ωστόσο αστόχησε στην εκπνοή.

Ντόντσιτς και Μπράνσον είχαν από 24 πόντους, με τον Σλοβένο να μετρά επίσης 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Ο Ντόνοβαν Μίτσελ είχε 23 πόντους για τους Τζαζ.

Δωδεκάλεπτα: 21-15, 53-41, 72-77, 96-98

Οι Σίξερς άφησαν πίσω τους τις δύο σερί ήττες, σοβαρεύτηκαν και διαλύοντας τους Ράπτορς με 132-97 στο Τορόντο προκρίθηκαν με 4-2 στα ημιτελικά της Δύσης, όπου θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας τους Χιτ, με το πρώτο ματς να διεξάγεται ξημερώματα Τρίτης στο Μαϊάμι. Ο Τζοέλ Εμπίντ με 33 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Τζέιμς Χάρντεν με 22 πόντους και 15 ασίστ πήραν την κατάσταση πάνω τους για την ομάδα του Ντοκ Ρίβερς, που με ένα επί μέρους 37-17 στο τρίτο δωδεκάλεπτο «καθάρισε» το ματς. Ο Κρις Μπουσέ και ο Πασκάλ Σιάκαμ με 25 και 24 πόντους αντίστοιχα δεν μπόρεσαν να δώσουν παράταση ζωής στην ομάδα του Νικ Νερς.

Δωδεκάλεπτα: 29-34, 61-62, 78-99, 97-132

Παρότι βρέθηκαν πίσω με διψήφια διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, οι Σανς πήραν τη νίκη με 115-109 στη Νέα Ορλεάνη και με 4-2 προκρίθηκαν στα ημιτελικά της Δύσης, όπου με πλεονέκτημα έδρας περιμένουν τους Μάβερικς. Ο Κρις Πολ έγραψε ιστορία ως ο παίκτης με τα περισσότερα εύστοχα σουτ χωρίς να αστοχήσει σε αγώνα των playoffs έχοντας 33 πόντους με 14/14 (13/13 δίποντα, 1/1 τρίποντο), αλλά και 8 ασίστ. Ο ΝτιΆντρε Έιτον πρόσθεσε 22 πόντους, ενώ ο Ντέβιν Μπούκερ επέστρεψε από τον τραυματισμό του με 13 πόντους και με το τρίποντο που 1:43 πριν το τέλος έβαλε μπροστά την ομάδα του (104-106). Ο Μπράντον Ίνγκραμ είχε 21 πόντους αλλά με 8/19 σουτ για τους Πέλικανς που το πάλεψαν στο μέτρο του δυνατού, αλλά δεν μπόρεσαν να βγάλουν εκτός της ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ της κανονικής περιόδου.

Δωδεκάλεπτα: 28-28, 58-48, 85-82, 109-115

NBA: Τελευταία Ενημέρωση