Προβάδισμα για Σανς με «όργια» Πολ, παρά την επιστροφή Γιάννη

Οι Σανς πήραν προβάδισμα στους τελικούς του ΝΒΑ νικώντας με 118-105 τους Μπακς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μπορεί να… κατέλυσε κάθε λογική επιστρέφοντας μόλις μια εβδομάδα μετά τον σοκαριστικό τραυματισμό του στο γόνατο, αλλά οι Σανς αποδείχτηκε πολύ δυνατοί για τους Μπακς και επικράτησαν 118-105 στον πρώτο τελικό του ΝΒΑ.

Ο Greek Freak παίζοντας περιορισμένα λεπτά (35) σε σχέση με τα συνηθισμένα έδειξε να πατά καλά και είχε 20 πόντους (7/12 βολές, 5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 17 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και 3 λάθη.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Κρις Πολ με 32 πόντους (12/19 σουτ) και 9 ασίστ. Από κοντά και ο Ντέβιν Μπούκερ με 27 πόντους (8/21 σουτ) και ο ΝτιΆντρε Έιτον με 22 πόντους (8/10 δίποντα) και 19 ριμπάουντ, ενώ δεν υστέρησαν και οι ρολίστες των Σανς που είχαν 25/26 βολές.

Ο Κρις Μίντλετον είχε 29 πόντους (12/26 σουτ) και ο Μπρουκ Λόπεζ 17 (7/14 σουτ), αλλά υστέρησε ο Τζρου Χόλιντεϊ που έμεινε στους 10 (4/14 σουτ), αν και είχε 9 ασίστ και 7 ριμπάουντ. Δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου ο Θανάσης Αντετοκούνμπο.

Το Game 2 θα γίνει τα ξημερώματα της Παρασκευής και πάλι στο Φίνιξ.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ σε όλη την πρώτη περίοδο, με τον Γιάννη σε καλή κατάσταση (8π. με 3/4 δίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ) να έχει βασικό συμπαραστάτη τον Λόπεζ, αλλά τον Μπούκερ να ξεκινά με 10 πόντους.

Με την άνοδο του Κρις Πολ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με επτά (45-38) και παρά την αντίδραση των Μπακς με την αφύπνιση του Μίντλετον (45-45), η ομάδα του Μόντι Γουίλιαμς με τρίποντα από Τζόνσον και Μπρίτζες έκλεισε το ημίχρονο στο +8, 57-49.

Στο διάστημα αυτό ο Greek Freak είχε 10 πόντους (4/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/4 βολές), 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 2 λάθη. Μάλιστα η τάπα που έκανε στον Μάικαλ Μπρίτζες ήταν το highlight του αγώνα.

Οι Σανς επέστρεψαν αγριεμένοι από τα αποδυτήρια. Με τον Κρις Πολ να βάζει τρία τρίποντα (το ένα κερδίζοντας παράλληλα κι αντιαθλητικό φάουλ από τον Λόπεζ) και τους Έιτον και Μπούκερ επίσης ασταμάτητους, άρχισαν να ξεμακραίνουν φτάνοντας και στο +20 (92-72).

Οι Μπακς δεν κατέθεσαν τα όπλα και πλησίασαν στους επτά (101-94) στα πρώτα πέντε λεπτά της τελευταίας περιόδου. Όμως με τον CP3 να συνεχίζει τα δικά του οι οικοδεσπότες απομακρύνθηκαν ξανά (113-99) και «καθάρισαν» το ματς.

Δωδεκάλεπτα: 30-26, 57-49, 92-75, 118-105

NBA: Τελευταία Ενημέρωση