Πάλεψε ο Γιάννης, αλλά ισοφάρισαν οι Ράπτορς

Παρά τις προσπάθειες των Αντετοκούνμπο και Μίντλετον οι Ράπτορς νίκησαν άνετα τους Μπακς 120-102 και ισοφάρισαν σε 2-2.

Ούτε στο δεύτερο ματς στο Τορόντο κατάφεραν οι Μπακς να κάνουν το break που θα τους έφερνε μια ανάσα από τους τελικούς του ΝΒΑ. Οι Ράπτορς ήταν πολύ καλύτεροι, επικράτησαν 120-102 και ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά, που μεταφέρεται για το πέμπτο ματς στο Μιλγουόκι, τα ξημερώματα της Παρασκευής (3:30).

Πάλευαν αλλά δεν είχαν συμπαράσταση για τα «ελάφια» ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και ο Κρις Μίντλετον. Ο πρώτος είχε 25 πόντους (6/10 βολές, 8/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 τάπες, 1 κλέψιμο και 4 λάθη σε 34 λεπτά, ενώ ο δεύτερος είχε 30 πόντους, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ. Οι δυο τους είχαν 20/32, αλλά όλοι οι υπόλοιποι 17/48 σουτ.

Ο Κάιλ Λάουρι με 25 και ο Κογουάι Λέοναρντ με 19 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους Ράπτορς, που πήραν 48 πόντους από τους παγκίτες Πάουελ, Ιμπάκα και ΦανΒλιτ.

Ο Αντετοκούνμπο μπήκε πιο επιθετικός από το Game 3 και οδήγησε την ομάδα του στο πρώτο τρίλεπτο στο +7, 5-12, όμως ο αλάνθαστος Λάουρι βοήθησε τους Ράπτορς να ισορροπήσουν, 17-17.

Με 10 από τους 11 πόντους του στην πρώτη περίοδο ο Greek Freak έκανε το παιχνίδι που του αρέσει (28-31), αλλά ο πάγκος των γηπεδούχων με πρώτο τον Ιμπάκα έτρεξε ένα 13-0 και διαμόρφωσε το 41-31 στις αρχές της δεύτερης περιόδου.

Παρά τις προσπάθειες του «ζεστού» Μίντλετον (48-52), οι γηπεδούχοι με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας και αρκετά επιθετικά ριμπάουντ έκλεισαν το ημίχρονο με 65-55. Ο Γιάννης στο διάστημα αυτό είχε 14 πόντους (5/10 σουτ), 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 τάπες, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Το τρίποντο του Γκασόλ έφερε τους Ράπτορς στο +14, 76-62, μετά από τέσσερα λεπτά στο τρίτο δωδεκάλεπτο. Με τρίποντο του Μίντλετον η διαφορά έπεσε στους έξι, 77-71, μέσα σε ένα δίλεπτο, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να αποσπαστούν ξανά, 86-74.

Ο Αντετοκούνμπο πρόσφερε λύσεις επιθετικά, αλλά το τέταρτο τρίποντο του Πάουελ εκτόξευσε το Τορόντο στο 94-78 λίγο πριν το τέλος της περιόδου. Οι Μπακς δεν έδειχναν ικανοί να αντιδράσουν, αφού πλην Αντετοκούνμπο και Μίντλετον δεν είχαν επιθετικές λύσεις. Οι παγκίτες των Ράπτορς συνέχισαν να κάνουν θραύση και έφεραν το σκορ στο 104-84, οκτώμισι λεπτά πριν το τέλος. Το καλάθι του Greek Freak που έριξε τη διαφορά στους 14, 107-93, με 5:34 να απομένουν, ήταν η τελευταία αναλαμπή για το Μιλγουόκι.

Δωδεκάλεπτα: 32-31, 65-55, 94-81, 120-102.

NBA: Τελευταία Ενημέρωση