Ο Ντουράντ είναι εδώ

Σούπερ εμφάνιση από τον KD, όλα τα αποτελέσματα της βραδιάς

Ένας Κέβιν Ντουράντ από τα… παλιά (προ τραυματισμών) πήρε από το χέρι τους Νετς που πέρασαν με 130-113 από την έδρα των Πέισερς. Ο KD είχε 42 πόντους, τους 22 εξ αυτών στο τρίτο δωδεκάλεπτο, έχοντας 16/24 σουτ, αλλά και 10 ασίστ. Έτσι οι απουσίες των Χάρντεν και Ίρβινγκ δεν φάνηκαν καθόλου.

Οι Νάγκετς είχαν επτά διψήφιους σκόρερ και «λύγισαν» με 121-111 τους Ράπτορς φτάνοντας τέσσερις διαδοχικές νίκες. Ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 19 πόντους και 11 ριμπάουντ σε μόλις 28 λεπτά (και χωρίς να παίξει στην τέταρτη περίοδο), ενώ ο Μάικλ Πόρτερ Τζούνιορ πρόσθεσε 23 πόντους.

Ο Τιμ Χάρνταγουεϊ Τζούνιορ «ντύθηκε» Λούκα Ντόντσιτς και με 42 πόντους οδήγησε τους Μάβερικς σε νίκη με 115-105 στο Ντιτρόιτ. Ο Σλοβένος ηγέτης της ομάδας απουσίαζε λόγω ενός τραυματισμού στον αγώνα για το Ντάλας, που σκαρφάλωσε στην έκτη θέση της Δύσης προσπερνώντας τους Μπλέιζερς.

Οι Τίμπεργουλβς έφτασαν για πρώτη φορά φέτος τις τέσσερις σερί νίκες επικρατώντας των Γουόριορς 126-114. Ο ρούκι Άντονι Έντουαρντς πέτυχε 18 από τους 25 πόντους του στην τελευταία περίοδο, ενώ ο Στεφ Κάρι είχε 37 πόντους αλλά με μόλις 11/27 σουτ και δεν είχε πολλή συμπαράσταση.

Οι Πέλικανς μείωσαν την απόσταση από τους δέκατους Γουόριορς, καθώς επιβλήθηκαν 109-95 των Θάντερ με 27 πόντους του Ζάιον Γουίλιαμσον. Για τους γηπεδούχους ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι είχε 8 πόντους με 3/16 σουτ, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 28 λεπτά.