Νετς - Μπακς 114-108: Ονειρικός Ντουράντ σε ένα επικό ματς, μοιραίος Γιάννης και… 3-2 οι Νετς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αποδείχθηκε μοιραίος για τους Μπακς

Μια νίκη από τους τελικούς της Ανατολής απέχουν οι Νετς. Παρά την απουσία του Κάιρι Ίρβινγκ και με τον Τζέιμς Χάρντεν να επιστρέφει εμφανώς ανέτοιμος, επικράτησαν 114-108 των Μπακς και έκαναν το 3-2.

Μυθική εμφάνιση έκανε ο Κέβιν Ντουράντ, που δίχως να ξεκουραστεί δευτερόλεπτο (!) είχε ένα απίθανο τριπλ νταμπλ με 49 πόντους (13/16 βολές, 12/14 δίποντα, 4/9 τρίποντα), 17 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες και 3 λάθη. Σπουδαία βοήθεια πήρε και από τον Τζεφ Γκριν που είχε 27 πόντους με 7/8 τρίποντα.

Οι Μπακς έχασαν ένα δικό τους παιχνίδι, καθώς επτά λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου έδειχναν κυρίαρχοι με διαφορά στο +17 (57-74). Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του έχοντας 34 πόντους (4/7 βολές, 12/18 δίποντα, 2/4 τρίποντα), 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 τάπες και 4 λάθη σε 42 λεπτά, αλλά μια λάθος συνεννόηση με τον Κρις Μίντλετον σε κρίσιμη επίθεση με την ομάδα του στο -2 αποδείχτηκε καταδικαστική. Ο τελευταίος είχε 25 πόντους αλλά με 8/22 σουτ.

Το έκτο ματς της σειράς θα γίνει ξημερώματα της Παρασκευής (3:30) στο Μιλγουόκι.

Οι Μπακς άρχισαν εξαιρετικά το ματς και με οδηγό τον Μίντλετον ξέφυγαν νωρίς με δέκα (2-12). Χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα έφτασαν και στο +17, 15-32, στις αρχές της δεύτερης περιόδου, τη στιγμή που ο Χάρντεν ήταν εμφανώς εκτός ρυθμού και οι Νετς έπαιρναν τους πρώτους 23 πόντους τους από Ντουράντ και Γκριν. Οι γηπεδούχοι αναθάρρησαν και πλησίασαν στους εννιά, 33-42, όταν ο Γιάννης με ένα εντυπωσιακό σερί σε άμυνα κι επίθεση βοήθησε την ομάδα του να ξεφύγει και πάλι, 39-56.

Η μεγάλη αντεπίθεση των Νετς άρχισε μετά από πέντε λεπτά τρίτο δωδεκάλεπτο (57-74), με πρωτεργάτες τους Ντουράντ και Γκριν, ενώ ο Μάικ Μπουντενχόλζερ καθυστέρησε χαρακτηριστικά να πάρει τάιμ άουτ. Παρά τις προσπάθειες του Γιάννη που είχε τρίποντο και γκολ-φάουλ, το Μπρούκλιν πλησίασε στους πέντε (74-79) κι έκλεισε την περίοδο στο -6, 81-87, τη στιγμή που ο Πι Τζέι Τάκερ είχε ήδη φορτωθεί με φάουλ.

Ο ασταμάτητος KD, χωρίς να έχει βγει δευτερόλεπτο από το ματς, έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το… 2-0 (94-93). Ο Αντετοκούνμπο κράτησε το Μιλγουόκι στο ματς (104-104), αλλά ο Ντουράντ με ένα απίθανο τρίποντο στα 50’’ έγραψε το 109-105. Ο Λόπεζ μείωσε άμεσα, αλλά μετά το άστοχο τρίποντο του KD Μίντλετον και Γιάννης είχαν λάθος συνεννόηση. Ο Ντουράντ με δύο βολές στα 15’’ αποκατέστησε το +4 (111-107) και ουσιαστικά τελείωσε το ματς.

Δωδεκάλεπτα: 15-29, 43-59, 81-87, 114-108.