Μοίρασαν... κατοστάρα για τα Χριστούγεννα οι Νικς με «τριπλό» Γουόκερ

Νίκη για την ομάδα της Νέας Υόρκης επί της Ατλάντα

Οι Νιου Γιορκ Νικς επικράτησαν 101-87 των Ατλάντα Χοκς, κάνοντας... χαρούμενα Χριστούγεννα. Πρωταγωνιστές για τους νικητές οι Τζούλιους Ραντλ, Κέμπα Γουόκερ.

Επιστροφή στις νίκες για τους Νικς εν μέσω... εορταστικού κλίματος. Η ομάδα από τη Νέα Υόρκη επικράτησε 101-87 των Ατλάντα Χοκς, έχοντας τους Κέμπα Γουόκερ και Τζούλιους Ραντλ σε μεγάλη ημέρα. Ο πρώτος έκανε triple double και ο δεύτερος double double για τους γηπεδούχους.

Μία νίκη που ανέβασε τους Νιου Γιορκ Νικς στο 15-18, ενώ «έριξε» τους Χοκς στο 15-17. Παράλληλα, οι Νικς επέστρεψαν στις νίκες μετά την ήττα από τους Γουίζαρντς, ενώ οι Χοκς δεν κατάφεραν να... ντουμπλάρουν τις νίκες τους μετά από αυτή επί των Σίξερς.

Δυναμικό ξεκίνημα από τους Νικς που μπήκαν με φόρα στο ματς και έχτισαν εξ αρχής διαφορά ασφαλείας αφού βρέθηκαν στο +15 (23-8) στο επτάλεπτο και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με εννιά πόντους διαφορά (30-21). Εξαιρετικός ο ρυθμός και στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, με τις άμυνες να είναι εμφανώς... χαλαρωμένες και το σκορ να οδηγείται σε υψηλά επίπεδα. Ενδεικτικό πως η δεύτερη περίοδος είχε σκορ 31-30, με τους Νικς να πηγαίνουν με διψήφια διαφορά στο ημίχρονο απέναντι στους Χοκς (61-51).

Η διαφορά άρχισε να μεγαλώνει και οι Νικς να ξεμακραίνουν στο τρίτο δωδεκάλεπτο, αφού οι Γκράιμς, Ραντλ είχαν αναλάβει το σκοράρισμα και ο Γουόκερ τις ασίστ, μπαίνοντας στο τέταρτο δωδεκάλεπτο με αέρα 15 πόντων (81-66). Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμά τους, οι Χοκς από τη μεριά τους έβλεπαν μόνο τους Κόλινς και Ράιτ, με 20 πόντους αμφότεροι, να παλεύουν μόνοι τους αλλά να μην φτάνουν.

Το τελικό 101-87 έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στους Νικς, που είχαν πέντε παίκτες διψήφιους αλλά ο «τριπλός» Κέμπα Γουόκερ (10π., 10ρ., 12ασ.) και ο «διπλός» Τζούλιους Ραντλ (25π., 12ρ.) ήταν... όλα τα λεφτά!