Μαγεία... Γκρίφιν στη Φιλαδέλφεια!

Ο φόργουορντ της ομάδας του Ντιτρόιτ ήταν καταπληκτικός

Την καλύτερη του εμφάνιση στη μέχρι τώρα καριέρα του έκανε ο Μπλέικ Γκρίφιν. Τα ξημερώματα απέναντι στους 76ερς πέτυχε 50 πόντους και οδήγησε τους Πίστονς στη νίκη 133-132 στην παράταση. Ο φόργουορντ της ομάδας του Ντιτρόιτ ήταν καταπληκτικός, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο εκεί που πέτυχε τους 28 πόντους σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Συνολικά στα 44 λεπτά που έπαιξε είχε 15/25 δίποντα, 5/10 τρίποντα και 5/11 βολές ενώ ευστόχησε και στη βολή που έκρινε τον νικητή του ματς. Επίσης, μάζεψε 14 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ και 1 τάπα. Για τους γηπεδούχους ο Έμπιντ με 33 και ο Ρέντικ με 30 πόντους ήταν αυτοί που προσπάθησαν και έφτασαν πολύ κοντά στην νίκη.

Στο Σακραμέντο οι Νάγκετς επικράτησαν 126 – 112 των Κινγκς κάνοντας το 4 στα 4 μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε καλή ημέρα τον Μάρεϊ με 19 πόντους και ακολούθησαν οι Χάρις με 18π και Μίλσαπ 15, ενώ ο Μπάγκλεϊ με 20 ξεχώρισε από τους ηττημένους. Οι νικητές δεν χρειάστηκαν βάλουν τα δυνατά τους καθώς η ανωτερότητά τους βγήκε εύκολα στο παρκέ.

Τέλος, οι Πέλικανς επικράτησαν 116-109 των Κλίπερς. Ο Άντονι Ντέιβις ήταν και πάλι εξαιρετικός με 34 πόντους, ο οποίος με βοηθούς τους Πέιτον 20, και Μίροτιτς, Ραντλ 18 οδήγησε την ομάδα του στο τρίτο σερί καλό αποτέλεσμα. Για τους ηττημένους ο Χάρις είχε 26, ο Γκαλινάρι 24 και ο Ουίλιαμς 17.