«Καυτός» Μάρεϊ… γονάτισε Μίτσελ και Τζαζ για το προβάδισμα των Νάγκετς!

Μπορεί ο Γιόκιτς να μην κατάφερε να δώσει τη νίκη στους Νάγκετς στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας (115-115), αλλά ο «ζεστός» Τζαμάλ Μάρεϊ… μίλησε στην παράταση και τους την έδωσε (135-125) απέναντι στους Τζαζ του… συγκινητικού Ντόνοβαν Μίτσελ, για το 1-0 στα playoffs.

Ο Καναδός γκαρντ σταμάτησε στους 36 πόντους, μοιράζοντας μάλιστα και 9 ασίστ, με τον Σέρβο σέντερ να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 29π. και 10 ριμπάουντ. Άλλους 19π. για την ομάδα του Ντένβερ είχε ο Γκραντ.

Από τους «Μορμόνους» έκανε ό,τι μπορούσε ο Μίτσελ με 57 πόντους, οι οποίοι αποτελούν εκτός από προσωπικό ρεκόρ (είχε πετύχει τρεις φορές 46π.) αποτελούν και νέο ρεκόρ για παίκτη των Τζαζ σε ματς playoffs, μετά τους 50π. του Καρλ Μαλόουν το 2000. Από ‘κει και πέρα, για την ομάδα της Γιούτα 19π. είχε ο Ινγκλς και 18π. ο Κλάρκσον.

Μεγάλο ντέρμπι ήταν καθ’ όλη τη διάρκειά του το ματς, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει ξεφύγει στο προβάδισμα. Με δύο ελεύθερες του Μίτσελ, στα 22’’ πριν τη λήξη, διαμορφώθηκε το 115-115 της κανονικής διάρκειας, καθώς στην τελευταία επίθεση αστόχησε ο Γιόκιτς.

Ωστόσο, στο έξτρα πεντάλεπτο «καθάρισε» την υπόθεση ο Τζαμάλ Μάρεϊ, ο οποίος είχε βρει ρυθμό από το δεύτερο ημίχρονο και έχοντας την ίδια… φόρα οδήγησε τους Νάγκετς στη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-31, 52-59, 83-78, 115-115 κ.α., 125-135 παρ.

NBA: Τελευταία Ενημέρωση