Ήττα-σοκ για τους Μπακς στο Φοίνιξ

Για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν οι Μπακς ηττήθηκαν (114-105) από τους Σανς στο Φοίνιξ, στο πρώτο παιχνίδι του Πάου Γκασόλ με τη φανέλα του Μιλγουόκι. «Διπλός» ξανά ο Αντετοκούνμπο.

Η έκπληξη της βραδιάς στο NBA σημειώθηκε στο Φοίνιξ, καθώς οι πρωτοπόροι Μπακς (48-16 νίκες) ηττήθηκαν με 114-105 από τους ουραγούς Σανς (14-51 νίκες).

Μάλιστα, αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα για τα «ελάφια» από τη συγκεκριμένη ομάδα, η οποία τους είχε κερδίσει και στον πρώτο αγώνα που είχε διεξαχθεί στο Μιλγουόκι με 116-114.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο 1:26, ο Αντετοκούνμπο αστόχησε σε βολή, η μπάλα πήγε στον Μπρόγκντον που ευστόχησε σε προσπάθεια για τρίποντο και έφερε το ματς στα ίσα (103-103), αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο ψυχωμένοι και πήραν τη νίκη.

Το παιχνίδι δεν ήταν το ιδανικό για το ντεμπούτο του Πάου Γκασόλ, ο οποίος έπαιξε μόνο 5 λεπτά και είχε 0/2 σουτ. Από την πλευρά του, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κατάφερε σε άλλο ένα παιχνίδι να κάνει double-double. Συγκεκριμένα, ο Έλληνας σούπερ-σταρ είχε 21 πόντους, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 34 λεπτά συμμετοχής. Ο Μπρόγκντον πρόσθεσε άλλους 19 και ο Ιλιασόβα είχε 11 πόντους με 10 ριμπάουντ.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Ούμπρε με 27 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Μπούκερ πέτυχε 22 πόντους και Έιτον είχε 19 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 20-31, 32-23, 24-28, 38-23

NBA: Τελευταία Ενημέρωση