Η «50άρα» του Ίρβινγκ δεν ήταν αρκετή (vids)

Βόλτα από όλα τα παιχνίδια του ΝΒΑ

Εντυπωσιακή ήταν η δεύτερη μέρα της πρεμιέρας του ΝΒΑ!

Με φόρα ξεκίνησε τη φετινή σεζόν ο Καϊρί Ίρβινγκ, ο οποίος στο επίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα των Νετς σημείωσε 50 πόντους! Ωστόσο, η εμφάνιση αυτή δεν ήταν αρκετή και το Μπρούκλιν ηττήθηκε με 127-126 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων για την σεζόν 2019/20. Εκείνος που ξεχώρισε για τους «λύκους» ήταν ο Καρλ-Άντονι Τάουνς, ο οποίος πέτυχε 36 πόντους και μάζεψε 14 ριμπάουντ, με τον Άντριου Γουίγκινς να προσθέτει 21 πόντους (αλλά με 10/27 σουτ) και τον Ρόμπερτ Κόβινγκτον 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Σε ένα ματς… θρίλερ στη Σάρλοτ, ο Λάουρι Μάρκανεν ήταν εξαιρετικός με double – double, έχοντας 35 πόντους και 17 ριμπάουντ, αλλά οι Χόρνετς ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν τη νίκη στο τέλος με 126-125. Ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, όμως ο Φιλανδός δεν ήταν αρκετός για να δώσει τη νίκη στο Σικάγο. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ουάσιγκτον με 27 πόντους και τον ακολούθησαν οι Γκράχαμ με 23 και Μπέικον με 22.

Με το… δεξί ξεκίνησαν οι Μάβερικτς στο φετινό NBA και οι Μάβερικς, οι οποίοι είχαν σε εξαιρετική βραδιά τον Λούκα Ντόντσιτς στη νίκη (108-100) κόντρα στους Γουίζαρντς. Ο Σλοβένος γκαρντ σε 34 λεπτά συμμετοχής είχε 34 πόντους (12/19 σουτ, 6/8 βολές) 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Μετά από 20 μήνες επέστρεψε και ο Κρίσταπς Πορζίγκις, ο οποίος έδειξε σε καλή κατάσταση και σταμάτησε στους 23 πόντους. Για τους «μάγους» ο Μπράντλεϊ Μπιλ είχε 19 πόντους, ενώ ο Τόμας Μπράιαντ και ο Ρούι Χατσιμούρα πρόσθεσαν από 14 πόντους.

Σχεδόν τα πάντα έκανε ο Μπεν Σίμονς στη φετινή νίκη (107-93) των Σίξερς επί των Σέλτικς. Ο Αυστραλός γκαρντ/φόργουορντ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ σε 35 λεπτά συμμετοχής. Για τους κέλτες εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Γκόρντον Χέιγουορντ με 25 πόντους, ενώ ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 21 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Δυνατά μπήκε στη φετινή σεζόν ο Αντρέ Ντράμοντ, ο οποίος βοήθησε τα μέγιστα στη νίκη των Πίστονς με 119-110 μέσα στην Ιντιάνα. Αν και οι Πέισερς είχαν σε καλή βραδιά το δίδυμο Τέρνερ και Σαμπόνις που πέτυχε συνολικά 52 πόντους, ο Ντράμοντ τελείωσε τον αγώνα με 32 πόντους (12/18 σουτ, 8/10 βολές), 23 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 κοψίματα σε 41 λεπτά συμμετοχής!