Δεύτερος σκόρερ στην ιστορία του ΝΒΑ ο Λεμπρόν, αλλά… χαμένος

«Ξινή» η ιστορική βραδιά για τον «Βασιλιά»

Ξινό βγήκε στον Λεμπρόν Τζέιμς το ιστορικό του βράδυ στην Γουάσινγκτον. Ο «βασιλιάς» μπήκε στο ματς και χρειαζόταν 19 πόντους για να ξεπεράσει τον Καρλ Μαλόουν και να γίνει ο δεύτερος σκόρερ στην ιστορία του ΝΒΑ. Τελικά πέτυχε 38, αλλά οι Λέικερς γνώρισαν ακόμη μια ήττα, 127-119 από τους Γουίζαρντς και συνεχίζουν να πασχίζουν να κρατηθούν σε θέση για τα play in.

Ο 37χρονος σούπερ σταρ μετρά πλέον 36.947 πόντους στην καριέρα του και κυνηγά πια μόνο τον Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ που ολοκλήρωσε την δική του με 38.387 πόντους. Ο ανεβασμένος Ράσελ Γουέστμπρουκ είχε 22 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ, αλλά οι λύσεις ήταν πολύ περιορισμένες για την ομάδα του LA. Οι «μάγοι» κυριάρχησαν στην τελευταία περίοδο κι έφτασαν στη νίκη με τον Κρίσταπς Πορζίνγκις να πετυχαίνει 16 από τους 27 πόντους του στο διάστημα αυτό.

Βαριά ήττα με 129-108 γνώρισαν οι Μάβερικς στη Σάρλοτ από τους Χόρνετς που είχαν επτά διψήφιους σκόρερ με πρώτο τον Μάιλς Μπρίτζες με 23. Ο Λούκα Ντόντσιτς είχε μεν 37 πόντους με 8/12 τρίποντα σε μόλις 30 λεπτά (δεν έπαιξε στην τελευταία περίοδο, καθώς το ματς είχε κριθεί), αλλά όχι την απαιτούμενη βοήθεια από τους συμπαίκτες του.

Οι Καβαλίερς, τέλος, επιβλήθηκαν 113-109 των Πίστονς και με 41 νίκες εξασφάλισαν πως για πρώτη φορά μετά από τέσσερα χρόνια δεν θα κλείσουν τη σεζόν με αρνητικό ρεκόρ. Ο Ντάριους Γκάρλαντ είχε 24 πόντους και 12 ασίστ για το Κλίβελαντ, που παραμένει σε απόσταση ενάμιση αγώνα από τους Ράπτορς για την έκτη θέση. Ο Τζέραμι Γκραντ έκανε φετινό ρεκόρ με 40 πόντους για το Ντιτρόιτ, ενώ το νούμερο ένα του ντραφτ, Κέιντ Κάνιγχαμ, είχε 15 πόντους και 10 ασίστ.

NBA: Τελευταία Ενημέρωση