Ζωντανή η Μπασκόνια με «βόμβα» Τζάνινγκ

Tρία δευτερόλεπτα πριν το φινάλε

Με τρίποντη «βόμβα» του Τζάνινγκ, τρία δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, η Μπασκόνια νίκησε 73-72 την Άλμπα Βερολίνου και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι μιας θέσης στα play-offs της Euroleague.

Το ματς:

Ιδιαίτερα άστοχη ήταν στο ξεκίνημα η Μπασκόνια και αυτός ήταν ο λόγος, που δεν μπορούσε να ελέγξει τον ρυθμό και να πάρει σημαντικό προβάδισμα. Βασικός πυλώνας στην επίθεση ήταν ο Σενγκέλια, που πέτυχε 9 πόντους, έχοντας και 3 ριμπάουντ. Η Άλμπα, από την άλλη, είχε πολλά λάθη, παρ’ όλα αυτά, δεν άφηνε την αντίπαλό της να ξεφύγει, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο 15-15.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Γερμανοί «βομβάρδισαν» τους Βάσκους με 4/5 τρίποντα και προηγήθηκαν 29-19 στο 13’. Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με σερί 8-0, μειώνοντας σε 27-29, αλλά οι Γερμανοί αντέδρασαν ψύχραιμα και με δικό τους σερί, επανέφεραν τη διαφορά στο +8 (27-35) στο 16’. Οι δύο ομάδες τα «έσπασαν» στο τελευταίο τετράλεπτο, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 29-39.

Με το… σταγονόμετρο σκόραραν στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες, κάτι που σαφώς ευνοούσε την Άλμπα, η οποία διατηρούσε με ευκολία το προβάδισμα. Μάλιστα, έφτασε στη μεγαλύτερη διαφορά (35-46) στο 25’. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ακόμη και στο +16 (40-56) στο 28’, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο +11 (48-59).

Με σερί 11-0 στα πρώτα δυόμισι λεπτά της τέταρτης περιόδου, η Μπασκόνια ισοφάρισε 59-59 και «έβαλε φωτιά» στο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με την Άλμπα να έχει μικρό προβάδισμα, που έφτασε στο +5 (63-68) στο 37’. Με καλάθι του Σενγκέλια στον αιφνιδιασμό, οι Βάσκοι μείωσαν σε 68-70, ενάμισι λεπτό πριν το φινάλε και ο ίδιος ισοφάρισε 70-70 κι ενώ απέμεναν 59 δευτερόλεπτα.

Οι Γερμανοί με δύο βολές του Γκίφι έκαναν το 70-72, για να έρθει ο Τζάνινγκ με τρίποντη «βόμβα» στα 3,2’’ πριν το τέλος να κάνει το 73-72. Στην τελευταία επίθεση της Άλμπα, ο Σίκμα κόπηκε εντυπωσιακά από τον Σενγκέλια, που σφράγισε με αυτόν τον τρόπο τη νίκη της Μπασκόνια.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 29-39, 48-59, 73-72.