Ζαλγκίρις - ΤΣΣΚΑ 79-84: «Απέδρασε» από το Κάουνας η ΤΣΣΚΑ!

Η ΤΣΣΚΑ τα... χρειάστηκε απέναντι στη Ζαλγκίρις, αλλά τελικά κατάφερε να νικήσει με 84-79, έχοντας ως κορυφαίους του Χάκετ και Κλάιμπερν

Σημαντική νίκη για την Μοσχοβίτικη ομάδα στο Κάουνας

Η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να προηγηθεί με 4-10 χάρη στο καλάθι του Πίτερς, όμως ο Γιανκούνας και Ουόκαπ έφεραν το ματς στον πόντο (9-10) στο 4'. Η ομάδα του Ιτούδη ανέβασε στροφές σε άμυνα και επίθεση στη συνέχεια του δεκαλέπτου και κατάφερε να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +13 (15-28) με το καλάθι του Χάκετ στο 9'.

Ο Γιοκουμπάιτις σκόραρε για το 21-30 στο 13'. Oι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και με τον Κλάιμπερν έκαναν το 26-39 στο 17'. Το σύνολο του Σάρας αντάδρασε γρήγορα και με τον Ουλανόβας έριξε τη διαφορά στους 8 (32-40). Με το καλάθι του Κουρμπάνοφ (34-44) έκλεισε το ημίχρονο. Η Ζαλγκίρις είχε 0/6 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά, ενώ οι Ρώσοι είχαν 6/13.

Oι Λιθουανοί μπήκαν καλά στο δεύτερο ημίχρονο και ο Ουόλτερς έκανε το 43-48. Η Ζαλγκίρις συνέχισε εντυπωσιακά και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με τον Ντέιβις (54-52) στο 28'. Ο Ουόλτον ήταν ο άνθρωπος που έκανε το 59-55 στην τελευταία φάση της περιόδου.

Ο Κλάιμπερν το πήρε πάνω του και με 4 σερί πόντους, έκανε το 63-61 στο 33'. H ΤΣΣΚΑ συνέχισε την αντεπίθεση της και κατάφερε να περάσει μπροστά με τον Χάκετ (74-76) στο 38'. Ο Ουάιτ μείωσε σε 76-77, 35 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά ο Χάκετ απάντησε στην επόμενη φάση για το 76-79. O Nτέιβις με 1/2 βολές έκανε το 77-79, με τον Κλάιμπερν να βάζει 1/2 βολές για το 77-80. Ο Ουόλτον έκανε το 79-80 στα 4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, αλλά στην επόμενη φάση χρεώθηκε με αντιαθλητικό. Κλάιμπερν και Χάκετ έβαλαν από 2 βολές και έτσι καθάρισαν το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 17-28, 34-44, 59-55, 79-84