Υποκλίθηκε στην Μπασκόνια η «βασίλισσα»!

Με μεγάλους πρωταγωνιστές του Χένρι και Πίτερς στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπασκόνια επικράτησε 76-63 της Ρεάλ Μαδρίτης, στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας!

Άστοχες ήταν και οι δύο ομάδες στην αρχή του ματς, με τη Ρεάλ να είχε σταθερά το προβάδισμα (5-11). Από τα μισά και μετά, η Μπασκόνια ανέβασε τις στροφές της, με τη «βασίλισσα», όμως, να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά (15-16).

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το παιχνίδι και στη δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να είχαν το προβάδισμα (22-24), μέχρι το 15’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Πίτερς πήρε… μπρος με αποτέλεσμα οι Βάσκοι να περάσουν μπροστά και να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 33-29.

Ο Πίτερς πήγε στο μέγιστο +6 (35-29) την Μπασκόνια στην αρχή του δεύτερου μέρους. Ωστόσο, ο Καμπάτσο ξεκίνησε την αντεπίθεση της ομάδας του Λάσο και εκείνη πήρε το προβάδισμα (36-39), με τον Βιλντόσα να το δίνει προσωρινά (40-39) στους γηπεδούχους, αλλά τη «βασίλισσα» να αντιδρά άμεσα με τον Αργεντινό και τον Ταβάρες για το +5 (42-47), στο 27’. Όμως, τον τελευταίο… λόγο είχε ο Πίτερς, ο οποίος έστειλε τους Βάσκους στο +3 (52-49), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με τον Ντεκ, η Ρεάλ ισοφάρισε (52-52) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά στη συνέχεια ο Χένρι πήρε… φωτιά, στέλνοντας την Μπασκόνια στο +10 (66-56), στο 35’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Βάσκοι είχαν τον έλεγχο και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 76-63.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 33-29, 52-49, 76-63