Ξέσπασε στην Νταρουσάφακα, η Μπασκόνια

Πέτυχε την 2η νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα και την πρώτη μετά από τρεις απανωτές ήττες

Μόνον το πρώτο δεκάλεπτο είχε ενδιαφέρον στην αναμέτρηση της Μπασκόνια με την Νταρουσάφακα, αφού οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνεθ έκαναν πάρτι μετά το 10’ και έφτασαν σε μια ευρεία νίκη απέναντι στην τουρκική ομάδα. Σενγκέλια με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ και Χίλιαρντ με 12, ήταν οι κορυφαίοι των νικητών. Εξαιρετικός και ο Πουαριέ με 10 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Από 12 οι Έρικ και Σαβάς για την τουρκική ομάδα που έμεινε στο 1-4.

Η πρώτη περίοδος δεν προμήνυε αυτό που θα συνέβαινε, αφού οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ και το πρώτο κομμάτι του αγώνα τελείωσε με 16-16. Στην δεύτερη περίοδο με δύο απανωτά τρίποντα η τουρκική ομάδα προηγήθηκε με τέσσερις πόντους 18-22, αλλά σε όλη την υπόλοιπη περίοδο κατάφερε να σημειώσει μόλις οκτώ. Στο 14’ οι Τούρκοι προηγούνται με 24-28, αλλά για 6:13 θα σημειώσουν μόλις ένα καλάθι για να βρεθούν κάτω με οκτώ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο ξεκαθάρισε οριστικά το τοπίο με την Μπασκόνια να κάνει ένα 26-11 με το οποίο επί της ουσίας καθάρισε και τη νίκη. Σενγκέλια και Χίλιαρντ έβαλαν τους μισούς πόντους των Βάσκων σε αυτό το δεκάλεπτο και έφτασαν τη διαφορά στο +21 στο τέλος της. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 29 πόντους με καλάθι του Μαρσελίνιο Χουέρτας στο 38’ για το 79-50, για να κλείσει το παιχνίδι με 82-56.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 38-30, 64-43, 82-56

Μπασκόνια: Πενάβα, Βιλντόσα 9(1), Φόιγκτμαν 6, Χουέρτας 4 (5 ασίστ), Τζάνινγκ 8(2), Ντιόπ 7, Γκρέιντζερ 7(1), Πουαριέ 10(10 ριμπ.), Σενγκέλια 13, Γκαρίνο, Σιλντς 6, Χίλιαρντ 12(1)

Νταρουσάφακα: ΜακΚάλουμ 4, Οζμιράκ 2, Μπαϊγκούλ 0, Ντεμίρ 8 (2), Κιντ, Οζντεμίρογλου 6(1), Σαβάς 12, Μπράουν, Πέινερς 4, Ντίμπλερ 6(2), Έβανς 2, Έρικ 12