«Τυφώνας» Ρεάλ… ισοπέδωσε την Εφές!

Εντυπωσιακή πρεμιέρα

Την άτυπη… ρεβάνς για τον περσινό αποκλεισμό στα playoffs πήρε από την Εφές η Ρεάλ!

Η «βασίλισσα» πετούσε… φωτιές στην πρεμιέρα της φετινής Ευρωλίγκας, νικώντας άνετα 82-69 την πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Λάσο ήταν οι Ερτέλ και Γιαμπουσέλε με 15 πόντους ο καθένας, με τον Ταβάρες να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 13π. και 12 ριμπάουντ.

Από τους Τούρκους, ξεχώρισαν οι Λάρκιν και Πετρούσεφ με 21π. και 17π. αντίστοιχα.

Καταιγιστικό ξεκίνημα από τη Ρεάλ στο παιχνίδι με ένα 12-0 και με το… γκάζι να παραμένει πατημένο, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +17 (32-15). Με την ίδια ξέφρενη ταχύτητα συνέχισε η «βασίλισσα» και στη δεύτερη περίοδο, για το +21 (41-20), στο 14’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Λάσο χαλάρωσαν, με την Εφές να το εκμεταλλεύεται αυτό και με μπροστάρη τον Λάρκιν να μειώνει σε 50-35, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ίδια ήταν εικόνα του παιχνιδιού και στο δεύτερο μέρος. Με τους Ταβάρες και Γιαμπουσέλε να κάνουν «πάρτι» στη ρακέτα, η Ρεάλ είχε σταθερά σε διψήφια τιμή το προβάδισμά της, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +20 (68-48). Τίποτα δεν άλλαξε και στην τελευταία περίοδο, με τους Μαδριλένους να συντηρούν τη μεγάλη τους διαφορά (77-56), μέχρι το 36’. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Λάσο… έσβησαν και έτσι η Εφές έφυγε με την… τιμητική ήττα με το τελικό 82-69.

Τα δεκάλεπτα: 32-15, 50-35, 68-48, 82-69