«Τσαλάκωσε» το ντεμπούτο του Σφαιρόπουλου η Εφές

Με επιθετικό πλουραλισμό, η Αναντολού Εφές νίκησε εύκολα 90-77 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, στο πρώτο ματς του Γιάννη Σφαιρόπουλου στον πάγκο της

Με το… αριστερό έκανε το ντεμπούτο του στον πάγκο της Μακάμπι Τελ Αβίβ ο Γιάννης Σφαιρόπουλος.

Η «ομάδα του λαού» δεν κατάφερε να αντισταθεί στην Αναντολού Εφές, η οποία έχοντας επιθετικό πλουραλισμό, επικράτησε 90-77 και ανέβηκε στο 6-2, ενώ οι πρωταθλητές Ισραήλ έπεσαν στο 1-7.

Έξι παίκτες των Τούρκων τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο πόντων, με τους Ντάνστον (που έκανε νέο ρεκόρ) και Πλάις να είχαν από 14 πόντους, οι Λάρκιν και Μίτσιτς από 12, ενώ ο Σιμόν είχε 11 και ο Μπομπουά 10.

Από τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο Ο’ Μπράιαντ με 19 πόντους.

Κλειστό ήταν το παιχνίδι από την αρχή του, με την Αναντολού Εφές να είχε ένα μικρό προβάδισμα και να το διατηρεί μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (16-14). Δυνατό ξεκίνημα έκαναν οι Τούρκοι στη δεύτερη περίοδο, πηγαίνοντας στο +10 (30-20), με τους Μπομπουά και Ντάνστον, ενώ ο Μερμάν έστειλε τη διαφορά ακόμη και στο +12 (36-24), στο 17’. Στα τελευταία λεπτά, η Μακάμπι αντέδρασε και έτσι κατάφερε να ρίξει τη διαφορά (38-31).

Με τους Ο’ Μπράιαντ και Μπλακ, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πλησίασε στο -4 (42-38), στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, όμως οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ξανά στο +12 (50-38), στο 24’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Εφές πήρε τον έλεγχο και έτσι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +9 (62-53). Με μπροστάρη τον Μότουμ, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και στην τέταρτη περίοδο (70-56). Στη συνέχεια, ανέλαβε δράση ο Λάρκιν, ο οποίος διεύρυνε το προβάδισμα (86-69), με την Εφές να παίρνει τη νίκη με το τελικό 90-77.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 38-31, 62-53, 90-77