Τρομερή Ζενίτ «στραγγάλισε» την Μπαρτσελόνα!

Με δέκα παίκτες έπαιζε η ομάδα του Πασκουάλ

Τα μεγάλα σουτ στο τέταρτο δεκάλεπτο έσπρωξαν τη Ζενίτ και την οδήγησαν στη νίκη (74-70) επί της Μπαρτσελόνα, για το 2/2 στη φετινή Ευρωλίγκα.

Με δέκα παίκτες έπαιζε η ομάδα του Πασκουάλ, αφού την τελευταία στιγμή έχασε Γκουντάιτις-Τρούσκιν, ενώ νωρίτερα είχαν αποκλειστεί λόγω κορωνοϊού οι Χόλινς και Πούσκοφ.

Κορυφαίοι για τη Ζενίτ ήταν οι Πόιθρες και Μπάρον με 16 πόντους ο καθένας, με τον πρώτο να είχε και 11 ριμπάουντ. Εξίσου καλή εμφάνιση και από τον Πάνγκος με 15π.

Από τους Καταλανούς, που γνώρισαν την πρώτη τους φετινή ήττα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μίροτιτς με 14 πόντους, με τον Αμπρίνες να είχε 11π. Ο Καλάθης αγωνίστηκε για 24:34’’, έχοντας 9 πόντους, 1 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Εξαιρετική αρχή από την Μπαρτσελόνα στο παιχνίδι, καθώς έφτασε στο 2-10, ενώ με τον Καλάθη πήγε στο +10 (9-19). Ωστόσο, στο τελευταίο τρίλεπτο η Ζενίτ αντέδρασε και έκανε ένα 7-0 (16-19), μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου.

Το ίδιο καλά μπήκαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, μειώνοντας στο καλάθι (20-22). Οι Καταλανοί απάντησαν και πήγαν στο +7 (20-27), όμως οι Ρώσοι αντέδρασαν εκ νέου και με τον Τόμας πλησίασαν στον πόντο (30-31), στο 17’. Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +3 (35-38).

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το ματς και στο δεύτερο μέρος, με την Μπαρτσελόνα να είχε το προβάδισμα, αλλά τη Ζενίτ να παραμένει κοντά (42-43). Με τους Καλάθη και Σμιτς, οι Καταλανοί παρέμεναν μπροστά, αλλά ο Μπάρον κρατούσε για τα καλά τους Ρώσους στο παιχνίδι (54-55), στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Ρίβερς πήρε από το… χέρι τη Ζενίτ, που όχι μόνο την κρατούσε κοντά, αλλά της έδωσε και το προβάδισμα (71-68), στο 36’. Ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις και από τους δύο, με τον Μίροτιτς να μειώνει (71-70). Ωστόσο, στα 23’’ πριν από τη λήξη, ο Καλάθης έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Πάνγκος για το +3 (73-70), με τον Τόμας να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ από τον Ντέιβις και με 1/2 από τη γραμμή να κάνει το 74-70, στα 8’’. Στην τελευταία επίθεση, ο Αμπρίνες αστόχησε σε τρίποντο και έτσι η Ζενίτ πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 35-38, 54-55, 74-70