Τρίτωσε το… καλό για την Γκραν Κανάρια!

Αν και η Μπουντούτσνοστ πήγε να κάνει την ανατροπή του… αιώνα από το -25, οι Ισπανοί άντεξαν και επικράτησε 95-85,

Στην τρίτη σερί της νίκη έφτασε η Γκραν Κανάρια, επικρατώντας 95-85 της Μπουντούτσνοστ και ανεβαίνοντας έτσι στο 5-7.

Οι γηπεδούχοι έκλεισαν στο +25 (82-57) την τρίτη περίοδο, με τους Μαυροβούνιους να πλησιάζουν στο -6 (91-85) στο 38', αλλά τελικά το ροζ φύλλο να καταλήγει σε ισπανικά χέρια.

Πολύ υψηλός ήταν ο ρυθμός του ματς από την αρχή, με την Μπουντούτσνοστ να είχε το προβάδισμα (14-16) μέχρι το 7’, αλλά την Γκραν Κανάρια να πατά το… γκάζι και να κλείνει στο +6 (26-20) την πρώτη περίοδο. Οι Μαυροβούνιοι έμειναν στο παιχνίδι μέχρι τα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου (29-26), με τους γηπεδούχους να ξεκινούν μία… καταιγίδα και διευρύνοντας συνεχώς την υπέρ τους διαφορά να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +22 (56-34), ενώ νωρίτερα ήταν στο +25 (56-31).

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Γκραν Κανάρια να ορίζει τον ρυθμό και να διατηρεί ψηλά τη διαφορά μέχρι το τέλος (82-57). Στην τέταρτη περίοδο, οι Ισπανοί χαλάρωσαν υπερβολικά, με την Μπουντούτσνοστ να το εκμεταλλεύεται απόλυτα αυτό και με τα τρίποντα να μειώνει συνεχώς, πλησιάζοντας στο -6 (91-85), στο 38’. Ωστόσο, εκεί οι γηπεδούχοι άρχισαν να… συνέρχονται, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 95-85.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 56-31, 82-57, 95-85