Το Βέλγιο απέκλεισε την Βουλγαρία και περιμένει αντίπαλο στους «16»

Οι Βέλγοι επικράτησαν με 89-80

Τέλος στο ταξίδι της Βουλγαρίας έβαλε το Βέλγιο, παίρνοντας το ροζ φύλλο του αγώνα με 89-80 και περιμένει αντίπαλο στην επόμενη φάση. Ελπίδες πρόκρισης έχει και η Γεωργία με συνδυασμό αποτελεσμάτων.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ρέτιν Ομπασόαν με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 τελικές πάσες. Εξαιρετικός ήταν και ο Εμάνουελ Λεκόμ με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Οι Βέλγοι θα είναι τρίτοι αν η Γεωργία κερδίσει το Μαυροβούνιο στον τελευταίο αγώνα του ομίλου και τέταρτοι αν οι οικοδεσπότες χάσουν από το Μαυροβούνιο, που σε αυτή την περίπτωση θα είναι τρίτο. Οι δύο πρώτες θέσεις του ομίλου ανήκουν σε Ισπανία και Τουρκία.

Από την άλλη πλευρά, ο Σάσα Βεζένκοφ πραγματοποίησε ένα ακόμα νταμπλ-νταμπλ με 26 πόντους και 13 ριμπάουντ. Ο Ντι Μπόστ κατέγραψε 16 πόντους, 6 «σκουπίδια» και 4 ασίστ. Άλλους 11 πόντους πρόσθεσε ο Ντίμιταρ Ντιμιτρόφ για τη Βουλγαρία που αποχαιρετά τη διοργάνωση με μία νίκη, αυτή επί της Γεωργίας την Τρίτη.

Σε μία αναμέτρηση που έκρινε πρόκριση στους «16» και τα νοκ άουτ, Βέλγιο και Βουλγαρία παρατάχθηκαν στο παρκέ με έναν σκοπό. Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν εξαιρετικός στη περιφέρεια, καθώς συνδέθηκε δις από τη περιφέρεια αλλά αμφότερες οι ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ (19-20).

Στην δεύτερη περίοδο σταδιακά οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν τη διαφορά με τους Εμάνουελ Λεκόμ και Ρέτιν Ομπασόαν σε πρωταγωνιστικό ρόλο, έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 21-9 (40-21), έχοντας τον πλήρη έλεγχο, διατηρώντας το προβάδισμα.

Στην επανέναρξη ο Ντι Μποστ πάτησε το παρκέ… αγριεμένος. Έραβε και έκοβε στην επίθεση της Βουλγαρίας, αποφασίζοντας αν θα τροφοδοτήσει τους παίκτες του ή αν θα τελειώσει μόνος τη φάση. Στα τελευταία λεπτά – μάλιστα – πήρε και το προβάδισμα (53-52), μπαίνοντας ενεργά στην διεκδίκηση του αγώνα.

Στο τέλος το Βέλγιο έμεινε πιστό στο πλάνο του, κατόρθωσε να μείνει μπροστά στο σκορ και επί της ουσίας δεν επέτρεψε στην Βουλγαρία να ανατρέψει τη κατάσταση, κατακτώντας τη νίκη με 89-80.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 30-41, 60-66, 80-89