Θρίαμβος Ζαλγκίρις στο Τελ Αβίβ

Σόκαρε την Μακάμπι

Στο ελάχιστο περιόρισε η Ζαλγκίρις τις πιθανότητες της Μακάμπι για πρόκριση στους «8». Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επικράτησε 85-83 στο Τελ Αβίβ, με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν πλέον στο 12-15 βλέποντας αμφότερες τα playoffs με το κυάλι. Κορυφαίος για τους νικητές ο Λέο Βέστερμαν με 16 πόντους και 5 ασίστ, μοιραίος για τη Μακάμπι ο Σκότι Γουίλμπεκιν που είχε μεν 18 πόντους, αλλά έκανε πολλές κακές επιλογές στο φινάλε.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τη Μακάμπι στο ξεκίνημα, 6-11, όμως η βελτίωση της άμυνας των γηπεδούχων και το σωστό «τάισμα» του Μπλακ έφερε τούμπα τα δεδομένα, 19-15. Η ομάδα του λαού με άμυνα που αρέσει στον Γιάννη Σφαιρόπουλο και πλουραλισμό στην επίθεση άρχισε να ξεμακραίνει φτάνοντας και στο 44-31 λίγο πριν το ημίχρονο. Η Μακάμπι συνέχισε να έχει τον έλεγχο παρά τα λάθη της, καθώς η Ζαλγκίρις ήταν πολύ άστοχη φτάνοντας στο 52-39. Οι Λιθουανοί δεν κατέθεσαν τα όπλα και κρατώντας άσφαιρη τη Μακάμπι για σχεδόν τέσσερα λεπτά ισοφάρισαν σε 52-52! Ένα 7-0 στα μέσα της τέταρτης περιόδου επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν, αλλά όχι και να «καθαρίσουν» το ματς, αφού με καλάθι του εξαιρετικού Βέστερμαν η Ζαλγκίρις πέρασε μπροστά, 79-80, δύο λεπτά πριν το τέλος. Η λάθος του Γουίλμπεκιν με το σκορ στο 81-83 έφερε την ομάδα του με την πλάτη στον τοίχο και ο Γουόκαπ με 2/2 έφερε τη Ζαλγκίρις στο 81-85 με 11,4’’ να απομένουν και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς.

Δεκάλεπτα: 23-19, 45-36, 59-57, 83-85

Πηγή:sport-fm.gr