Θρίαμβος του Αστέρα με τριαντάρα επί της Μπάγερν

Πολύ καλή εικόνα σε όλο το παιχνίδι

Ο Ερυθρός Αστέρας πέτυχε την 8η νίκη του στην φετινή Ευρωλίγκα με 93-63 και διατήρησε τις όποιες ελπίδες για είσοδο στην πρώτη οκτάδα. Η Μπάγερν έχασε την μπάλα από το πρώτο μέρος, αφού προηγήθηκε με 4-9 στην εκκίνηση, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά οι Σέρβοι με ένα 21-5, μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, είχαν πάρει την διαφορά των 13 πάνω στην οποία έκτισαν, για να πάρουν άνετα το ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτοι σκόρερ για τους Σέρβους, οι Πάντερ και Λορέντζο Μπράουν που είχαν από 15 πόντους, με τον δεύτερο να έχει επιπλέον 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Από το ναυάγιο των Βαυαρών, διασώθηκε μόνον ο Γκρεγκ Μονρό που είχε 20 πόντους.

Η σερβική ομάδα, μετά από το γρήγορο 4-9 της Μπάγερν καθάρισε από την πρώτη περίοδο, με ένα 21-5, που έκανε το 25-13 στο φινάλε του δεκαλέπτου, ενώ μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου με το δεύτερο δεκάλεπτο να λήγει με επιμέρους 28-18 πήγε στο +22 στο ημίχρονο. Το δεύτερο μέρος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα για να πάει η διαφορά και στους 36 πόντους, για να καθίσει στους 30 για το τελικό 93-63.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 53-31, 71-46, 93-63