Θρίαμβος της Μπαρτσελόνα στο clasico με τρομερό Μίροτιτς!

Δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στη Ρεάλ Μαδρίτης, νικώντας την άνετα 93-80!

Μόνη στην κορυφή της κατάταξης της EuroLeague έμεινε το βράδυ της Παρασκευής (10/12) η Μπαρτσελόνα, καθώς επικράτησε με 93-80 της Ρεάλ Μαδρίτης στο clasico της 14ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ανέβηκε στο 12-2, με το δίδυμο Νίκολα Μίροτιτς - Μπράντον Ντέιβις να έχει μαζί 47 πόντους (10/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 15/16 βολές), 11 ριμπάουντ και τους Λαπροβίτολα - Γιοκουμπάιτις να καλύπτουν και με το παραπάνω την απουσία του τραυματία Νικ Καλάθη.

Στο 11-3 η Ρεάλ Μαδρίτης, που δεν είχε έναν... Μίροτιτς, έναν παίκτη να την κουβαλήσει στο σκοράρισμα. Ερτέλ, Κοζέρ, Γιουλ και Γουίλιαμς-Γκος είχαν τις καλές στιγμές τους, όχι όμως και συνέπεια, ενώ και ο Έντι Ταβάρες δεν κυριάρχησε όπως σε άλλους αγώνες.

Με επιμέρους σκορ 2-9 μπήκε η Ρεάλ, στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, ήρθε η αντίδραση της Μπαρτσελόνα με μπροστάρη τον Μίροτιτς, ο οποίος της έδωσε το προβάδισμα (16-14), στο 7’. Η «βασίλισσα» προσπάθησε να απαντήσει, αλλά οι Καταλανοί είχαν βρει ρυθμό και με τον Ντέιβις έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +5 (24-19).

Με πρωταγωνιστή τον Ντέιβις, οι «μπλαουγκράνα» ξέφυγαν στο +10 (31-21), στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Στη συνέχεια, η ομάδα του Λάσο κρατήθηκε επιθετικά από τους Κοζέρ και Ερτέλ, αλλά και η Μπαρτσελόνα έβρισκε τον δρόμο προς το καλάθι για το +12 (43-31), στο 15’. Με την είσοδο των Γιουλ και Ρούντι η «βασίλισσα» κατάφερε μαζέψει κάπως την κατάσταση (47-41), αλλά ο Λαπροβίτολα έστειλε στα αποδυτήρια τους γηπεδούχους με το +9 (51-42).

Με Μίροτιτς και Λαπροβίτολα η Μπαρτσελόνα πήγε στο +14 (60-46) στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Εκεί, οι Ερτέλ και Γουίλιαμς-Γκος προσπάθησαν να κρατήσουν επιθετικά τη Ρεάλ, αλλά οι γηπεδούχοι διατηρούσαν σταθερά την απόστασή τους (67-58), μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Λαπροβίτολα μπήκε ορεξάτος στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να πηγαίνει στο +15 (76-61), με την Μπαρτσελόνα να διατηρεί τη διψήφια απόστασή της (84-71), μέχρι το 35’. Εκεί, η Ρεάλ έκανε ένα σερί 5-0 (84-76), αλλά η άμυνα κράτησε τους «μπλαουγκράνα» και με τον Μίροτιτς να βάζει την… υπογραφή του, η νίκη ήρθε με το τελικό 93-80.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 51-42, 67-58, 93-80