Τέζαρε τη Βαλένθια η Ζαλγκίρις

Με καλάθι του Γκριγκόνις στην εκπνοή...

Η Ζαλγκίρις Κάουνας ήταν η νικήτρια στη ματσάρα με τη Βαλένθια, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Euroleague. Η λιθουανική ομάδα νίκησε με σκορ 79-78 σε ένα ματς που κρίθηκε κυριολεκτικά στο φινάλε. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 78-77 με τρίποντο του Βαν Ρόσομ, αλλά ο Γκριγκόνις με καλάθι στην εκπνοή, έδωσε στους φιλοξενούμενους το έβδομο διπλό σε έντεκα εξόδους και το οποίο τους φέρνει ακόμη πιο κοντά στην 8άδα.

Πλέον, μετά από αυτή τη νίκη, οι Λιθουανοί έχουν ρεκόρ 13-9 και μπορούν για την ώρα να αισθάνονται ασφαλείς, σε αντίθεση με τους Ισπανούς, οι οποίοι έπεσαν στο 11-11 και απομακρύνθηκαν από την 8άδα.

Από πλευράς νικητών, κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ρούμπιτ με 17 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Λοβέρν, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ. Στη γραμμή των διακριθέντων περνάει φυσικά και ο Γκριγκόνις, που είχε 12 πόντους και το καλάθι της νίκης στο τέλος. Οι ηττημένοι είχαν πρώτο σκόρερ τον Πρέπελιτς με 18 πόντους, ενώ ο Λαμπίρι είχε 15.

Το ματς:

Με το πόδι στο… γκάζι μπήκαν στο παρκέ οι παίκτες της Βαλένθια, η οποία προηγήθηκε 10-2 μετά από τριάμισι λεπτά. Η αντίδραση της Ζαλγκίρις ήταν άμεση, αφού «έτρεξε» ένα δικό της 8-2 και μείωσε σε 12-10. Με τρίποντο του Ρούμπιτ, οι Λιθουανοί προηγήθηκαν 14-15, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 20-20. «Χορταστικό» ξεκίνημα, με τις άμυνες να απουσιάζουν και από τις δύο πλευρές.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όμως, μετά το 33-32 στο 15’, οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» ένα μεγάλο σερί 10-2 και πήραν διαφορά επτά πόντων (35-42) στο 17’. Συν τοις άλλοις, είχαν το εξαιρετικό 7/9 στα τρίποντα και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +11 (36-47), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 38-47.

Μπορεί οι Λιθουανοί να χάλασαν τα ποσοστά τους στα τρίποντα, αλλά συνέχιζαν να κρατούν με άνεση το προβάδισμα στο σκορ. Αυτό συνέβαινε γιατί είχαν καλή αμυντική συμπεριφορά, αφού στην επίθεση είχαν τα… θεματάκια τους. Μέχρι το 27’ βρίσκονταν σταθερά στο +8 και στο +10, αλλά στο φινάλε, οι Ισπανοί «έτρεξαν» ένα σερί 7-2 και μείωσαν σε 55-60.

Η Βαλένθια ήταν αποφασισμένη να «πουλήσει ακριβά το τομάρι της» και με πολύ καλή άμυνα στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, μείωσε σε 64-66 στο 35’. Οι παίκτες των δύο ομάδων κυριεύτηκαν από το άγχος και ήταν πολύ άστοχες στη συνέχεια, με τη Ζαλγκίρις, πάντως, να έχει τον έλεγχο. Με τρίποντο του Ρούμπιτ, οι Λιθουανοί βρέθηκαν στο +7 (67-74), ενάμισι λεπτό πριν το τέλος, αλλά το ματς είχε πολύ δρόμο.

Με έμμεσο τρίποντο, οι Ισπανοί μείωσαν σε 70-74, ο Γουόκαπ έκανε το 70-77 και ακολούθησε ο Πρέπελιτς για το 73-77, 34’’ πριν το τέλος. Οι Λιθουανοί έχασαν την επόμενη επίθεση, ο Κάλινιτς με 2/3 βολές μείωσε σε 75-77 και ο Βαν Ρόσομ με τρίποντο στα τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος, τα έφερε όλα τούμπα, κάνοντας το 78-77. Όμως, η Ζαλγκίρις με ένα ακόμη καλάθι στο τέλος, αυτή τη φορά με τον Γκριγκόνις, πήρε το θρίλερ με 78-79 και εδραιώθηκε στην 8άδα.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 38-47, 55-60, 78-79.