Τέταρτη σερί νίκη για την Άλμπα

Mε τους Λο και Σίβα να πετυχαίνουν 21 και 19 πόντους αντίστοιχα...

Mε τους Λο και Σίβα να πετυχαίνουν 21 και 19 πόντους αντίστοιχα, η Άλμπα πέτυχε σπουδαία νίκη απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα με 90-84, αφού χρειάστηκε και το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης για ν’ αναδειχθεί νικητής. Από την πλευρά των γηπεδούχων που είχαν τον έλεγχο μέχρι και την 3η περίοδο, ο Λόιντ σημείωσε 21 πόντους.

Οι Σέρβοι ήταν καλύτεροι μέχρι το 3ο δεκάλεπτο με διψήφιες διαφορές και μάλιστα στο 28’ η διαφορά βρέθηκε στο +14 για τον Ερυθρό Αστέρα με 55-41.όμως μια αντεπίθεση διαρκείας των Γερμανών έφερε το ματς στο 71-72, με τους Σέρβους να παίρνουν προβάδισμα με τέσσερις, με την είσοδο του ματς στο τελευταίο λεπτό. Ο Σίκμα με βολές έστειλε το ματς στην παράταση με το 76-76 μετά τα 40 λεπτά. Εκεί με ένα 11-3 στα πρώτα τρία λεπτά οι Γερμανοί πήραν κεφάλι και δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα για το τελικό 90-84.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 37-34, 57-48, 76-76 κ.α., 84-90 παρ.