Στην Πόλη θα κριθούν όλα

Σε πέμπτο ματς στην Πόλη θα κριθεί το τελευταίο εισιτήριο για το Final Four, καθώς η Μπαρτσελόνα νίκησε 82-72 την Αναντολού Εφές και έκανε το 2-2 στη σειρά!

Κλειστό ήταν το παιχνίδι μέχρι το 7’, με την Μπαρτσελόνα να είχε ένα μικρό προβάδισμα (12-11). Εκεί, η Εφές πάτησε το… γκάζι και με απανωτά τρίποντα ξέφυγε στο +10 (12-22), με τον Σίνγκλετον να διαμορφώνει το 15-22 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Αταμάν εξακολουθούσε να διατηρεί το προβάδισμά της και στη δεύτερη περίοδο, αλλά οι Καταλανοί είχαν φτάσει σε απόσταση… βολής (27-28), στα μισά. Ο Σιμόν ξεκόλλησε προσωρινά τους Τούρκους (29-33), ωστόσο οι γηπεδούχοι έσφιξαν κι άλλο αμυντικά και βρίσκοντας καλάθια στο ανοικτό γήπεδο πέρασαν μπροστά (34-33), στο 18’. Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος τους πρώτου ημιχρόνου, με το buzzer beater τρίποντο του Μοερμάν να στέλνει την Εφές στα αποδυτήρια προηγούμενη 38-36.

Δυνατά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα και με όπλο την άμυνά της ξέφυγε στο +9 (51-42), στο 25’. Η αντίδραση από την Εφές δεν ήρθε και με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό, η διαφορά πήγε ακόμη και στο +15 (63-48), με τον Σιμόν να κάνει το 63-50 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Πέσιτς είχε τον έλεγχο και τη διψήφια διαφορά και στην τέταρτη περίοδο (74-62) και συγκεκριμένα μέχρι το 36’. Εκεί, ο Λάρκιν προσπάθησε να βάλει ξανά τους Τούρκους στο ματς, μειώνοντας στους επτά πόντους (74-67), αλλά οι παίκτες του Πέσιτς διατήρησαν την ψυχραιμία τους μέχρι το τέλος και πήραν τη νίκη με το τελικό 82-72.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 36-38, 63-50, 82-72

Πηγή:sport-fm.gr