Σταμάτησε την Μπαρτσελόνα η Μπουντούτσνοστ

Έφτασαν στις τρεις νίκες οι Μαυροβούνιοι

Η Μπουντούτσνοστ νίκησε σε ματς θρίλερ» την Μπαρτσελόνα 64-61 στην Ποντγκόριτσα για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πήρε την τρίτη της νίκη στη φετινή διοργάνωση, κάνοντας μία από τις εκπλήξεις της σεζόν και αφήνοντας τους «μπλαουγκράνα» στο 6-5 και μακριά από την πρώτη τετράδα.

Το ματς ήταν δραματικό σε όλη τη διάρκεια, αφού καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και με το +5 των φιλοξενούμενων στην τέταρτη περίοδο να γίνεται +5 με 10-0 σερί των Μαυροβούνιων, που άντεξαν με την ευστοχία τους στις βολές και το άστοχο τρίποντο του Χάνγκα στην εκπνοή.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Κλαρκ, Γκόρντιτς με 12 και Νίκολιτς με 11 πόντους. Για τους «μπλαουγκράνα», ξεχώρισαν οι Χάνγκα με 12 πόντους και Τόμιτς με 10 πόντους.

Η Μπουντούτσνοστ δεν άφησε ποτέ την Μπαρτσελόνα να «αγιάσει», παρά τα άσχημα ποσοστά των γηπεδούχων στα τρίποντα. Έτσι, αμφότερες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα στο πρώτο 20λεπτο, με τη μεγαλύτερη διαφορά να φτάνει στο +5 στην ολοκλήρωση της δεύτερης περιόδου.

Οι Καταλανοί διατήρησαν ένα +3 με +6 στην τρίτη περίοδο. Εκεί, οι παίκτες του Αλεξάνταρ Τζίγκιτς βρήκαν τις λύσεις από την περιφέρεια και ισοφάρισαν το ματς στην ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου και ξαναμπήκαν στο ματς.

Έτσι, φτάσαμε στη συναρπαστική τέταρτη περίοδο. Με το τρίποντο του Σουάντ Σέχοβιτς οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 49-48 στο 31', όμως με πέντε συνεχόμενους πόντους του Γκόρντιτς έφεραν το +5, «ανατρέποντας» το -5 στο 35’.

Στα 17'', ο Γκόρντιτς έκανε φάουλ πάνω στον Σίνγκλετον σε τρίποντο και αυτός έβαλε και τις τρεις βολές (65-64), ενώ στην επόμενη φάση ο Νίκολιτς έκανε ξεκάθαρα βήματα, τα οποία δεν έδωσαν οι διαιτητές και έδωσαν φάουλ στον Τζάκσον, που πέτυχε δύο βολές στα 7,1'' και έκανε το σκορ 67-64. Οι παίκτες των γηπεδούχων άφησαν αμαρκάριστο τον Χάνγκα να σουτάρει τρίποντο, με τον Ούγγρο διεθνή φόργουορντ να αστοχεί στην τελευταία επίθεση και να χάνει την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-15, 31-33, 46-46, 67-64

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Τζίκιτς): Τζάκσον 6, Σέχοβιτς Σουάντ 3, Κλαρκ 12, Μπάροβιτς, Κλαρκ Κ. 9, Σέχοβιτς Σεάντ 2, Γκόρντιτς 12, Ομιτς 6, Πόποβιτς 6, Νίκολιτς Ντ. 11

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφέν 3, Πάνγκος 7, Σίνγκλετον 8 (10 ριμπάουντ), Χάνγκα 12, Μπλάζιτς, Ερτέλ 9, Οριόλα 4, Κούριτς 8, Κλαβέρ 3, Τόμιτς 10