Σόκαρε την Ιταλία και πάει για την πρωτιά η Ουκρανία κόντρα στην Ελλάδα

Η πρωτιά του ομίλου θα κριθεί στο αυριανό παιχνίδι με την Ελλάδα

Η Ουκρανία επικύρωσε τη δυναμική της έπειτα από τη νίκη κόντρα στην οικοδέσποινα Ιταλία με 84-73 και θα αντιμετωπίσει την Ελλάδα (6/9, 18:00) για την πρώτη θέση στον όμιλο του Μιλάνου.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σβί Μίχαλιουκ με 25 πόντους και 3 τελικές πάσες και ο Ισούφ Σάνον κατέγραψε άλλους 17 πόντους.

Στην αντίπερα όχθη, ο Ακίλε Πολονάρα είχε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ. Μεστός ήταν και ο Σιμόνε Φοντέκιο με 16 πόντους και 6 «σκουπίδια».

Στην πρώτη περίοδο φάνηκε εξ αρχής πως η αναμέτρηση ήταν μία μονομαχία μεταξύ δύο πρωταθλητών βαρέων βαρών. Ουκρανία και Ιταλία κοντραρίστηκαν για τον έλεγχο εντός των γραμμών, με την ομάδα του Τζιανμάρκο Ποτζέκο να αποκτά ένα μικρό προβάδισμα (21-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ιταλία στα πρώτα λεπτά επέβαλε τον ρυθμό της και ανέπτυξε διαφορά κοντά στη διψήφια, όμως γρήγορα-γρήγορα η Ουκρανία επέστρεψε και έκλεισε το ημίχρονο πίσω μόλις με τέσσερις (42-38).

Στην επανέναρξη ο πρώτος λόγος άνηκε στους άτυπα γηπεδούχους, η οποία απέκτησε αυτοπεποίθηση από τη μικρή ανατροπή που έπραξε και έφερε τον αγώνα στα μέτρα της, όντας καλύτερη στην περίοδο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι μηχανές των Ουκρανών… έπιασαν κόκκινα, έπραξαν ένα επιμέρους σκορ 11-1 και απέκτησαν απόσταση ασφαλείας από μία Ιταλία που λύγισε από τη πίεση και υποτάχθηκε στην ανωτερότητά των αντιπάλων της. Τελικώς, πήραν το ροζ φύλλο του αγώνα με 84-73 και θα παίξουν τη κορυφή του ομίλου με την Ελλάδα (6/9, 18:00).

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 38-42, 57-57, 84-73