«Σκούπισε» τη Μακάμπι και πήγε… Βελιγράδι η Ρεάλ!

Με άλλη μία εξαιρετική εμφάνιση, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 87-76 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ

Φοβού τη «βασίλισσα»!

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν… χαρίστηκε ούτε στο Τελ Αβίβ και με ακόμη μία κυριαρχική εμφάνιση νίκησε άνετα 87-76 τη Μακάμπι, με αποτέλεσμα να «σκουπίσει» τη σειρά (3-0) και να προκριθεί στο Final Four του Βελιγραδίου!

Κορυφαίος ο Γιουλ με 18 πόντους, με τον Γιαμπουσέλι να προσθέτει άλλους 16π. και τον Πουαριέ να σταματά στους 14π.
Από την «ομάδα του λαού», ξεχώρισε ο Γουίλμπεκιν με 22 πόντους, αλλά με 2/10 τρίποντα, ενώ ο Νάναλι είχε 17π.

Καλύτερο ξεκίνημα από τη Ρεάλ, η οποία πήγε στο νταμπλ σκορ (6-12), στο πρώτο τρίλεπτο, με τον Γουίλμπεκιν να απαντά για το προβάδισμα (14-13) της Μακάμπι, στο 6’. Η αντίδραση της «βασίλισσας» ήρθε με Ταβάρες και Γιουλ για το +8 (14-22), με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν «στροφές», αλλά απλώς να μειώνουν στο -3 (22-25), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η ομάδα του Λάσο είχε τον έλεγχο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Γουίλμπεκιν και Έβανς να κάνουν προσπάθεια να κρατήσουν κοντά (34-39) τους γηπεδούχους, μέχρι το 15’. Εκεί, η Ρεάλ ανέβασε περισσότερο τις… στροφές της και με σερί 9-0 έφτασε στο +14 (34-48) και πήγε στα αποδυτήρια με το +10 (41-51).

Πιο μαχητική μπήκε η Μακάμπι στο δεύτερο μέρος, με τους Νάναλι και Γουίλμπεκιν να τη φέρνουν στο -4 (50-54), στο 23’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε, με τη «βασίλισσα» όχι μόνο να είχε σταθερά το προβάδισμά της (61-66), αλλά με ένα ξέσπασμα του Γιουλ στο τέλος έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +12 (61-73).

Με την εξαιρετική ψυχολογία που είχε η Ρεάλ συνέχισε να κάνει… πάρτι και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να ξεφεύγει στο +15 (66-81), στο 24’. Οι παίκτες του Λάσο είχαν τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης και έτσι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 76-87.
Τα δεκάλεπτα: 22-25, 41-51, 61-73, 76-87