«Σκούπισε» τη Βόννη η ΑΕΚ

Πρόκριθηκε στους οκτώ του BCL

Πατώντας στο γκάζι στην τέταρτη περίοδο, η ΑΕΚ επιβλήθηκε 90-86 της Βόννης στην κεκλεισμένων των θυρών «Telekom Dome Arena», έκανε το 2-0 στη σειρά και εξασφάλισε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Basketball Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει τη Νίμπουρκ.

Κορυφαίος της Ένωσης ο Μάρκους Σλότερ, ο οποίος είχε 17 πόντους (σ.σ. ρεκόρ καριέρας με την κιτρινόμαυρη φανέλα) με 6/7 δίποντα και 9 ριμπάουντ, τα 5 εξ αυτών επιθετικά. Από… κοντά ο Λάνγκφορντ, που σημείωσε 25 πόντους, αλλά είχε λανθασμένες επιλογές στο φινάλε.

Οι πρώτες επιθέσεις της ΑΕΚ εκδηλώθηκαν από τον Ρέι, ενώ η Βόννη ήταν αρκετά νευρική στην εκκίνηση του αγώνα (3-6 στο 3’), ίσως επηρεασμένη και από τις άδειες εξέδρες. Κάποιες λανθασμένες επιλογές των φιλοξενούμενων και στις δύο άκρες του παρκέ, έφεραν τους Γερμανούς στο +2 (8-6 στο 4’).

Με νέο σερί 5-0, η ομάδα του Βόιγκτ ξέφυγε με +4 (13-9 στο 5’), ωστόσο κάπου εκεί μπήκε στην εξίσωση ο Λάνγκφορντ. Ο Αμερικανός γκαρντ κουβάλησε επιθετικά την Ένωση και την επανέφερε στην πρωτοπορία (15-17 στο 8’). Εντούτοις, οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και ξέφυγαν με +5 (24-19 στο 9’). Στο τελευταίο λεπτό της περιόδου, οι παίκτες του Παπαθεοδώρου «έσφιξαν» την άμυνά τους και με σερί 4-0, πλησίασαν στον πόντο (24-23 στο 10’).

Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, η ΑΕΚ μπήκε με… άγριες διαθέσεις και ανέτρεψε την κατάσταση (30-33 στο 13’). Ο «Δικέφαλος» διατηρήθηκε στην πρωτοπορία (36-39) βρίσκοντας λύσεις στα επιθετικά ριμπάουντ, ωστόσο στην τελική ευθεία του ημιχρόνου «χαλάρωσε» αμυντικά και έδωσε πολλά δικαιώματα στη Βόννη.

Με σερί 7-0, η γερμανική ομάδα απομακρύνθηκε στο +4 (43-39 στο 18’), την ώρα που η Ένωση είχε μπλοκάρει επιθετικά. Σαν να μην έφτανε αυτό, οι Γερμανοί ξέφυγαν στο +6 (49-43), που θεωρήθηκε μεγάλη διαφορά βάσει εξέλιξης του αγώνα. Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τους «κιτρινόμαυρους» στο -4 (49-45).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Παπαθεοδώρου μπήκαν… μουδιασμένα και έδωσαν τη δυνατότητα στη Βόννη να εκτοξευτεί σε διψήφια διαφορά (55-45 στο 21’). Η ΑΕΚ απάντησε άμεσα με 5-0 και μείωσε εκ νέου (55-50 στο 22’), αλλά οι Γερμανοί βρήκαν πάλι τα πατήματά τους και κράτησαν το +8 (64-56 στο 26’).

Παρ’ όλα αυτά, σε εκείνο το σημείο η Ένωση έσφιξε την άμυνά της και με σερί 6-0 στο επόμενο δίλεπτο, πλησίασε σε απόσταση βολής (64-62 στο 28’). Με δύο βολές του ΜακΚίνι Τζόουνς, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +4 (66-62).

Η τέταρτη περίοδος ήταν συγκλονιστική, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ένα ξέσπασμα του «Δικέφαλου», που βελτίωσε την άμυνά του και έτρεξε επιμέρους 8-2, έφερε την ομάδα του Παπαθεοδώρου στο +3 (70-73 στο 33’).

Κάπου εκεί όμως οι φιλοξενούμενοι μπλόκαραν επιθετικά και επέτρεψαν στη Βόννη να ανατρέψει την κατάσταση (77-77 στο 37’). Με 4 διαδοχικούς πόντους στην ίδια φάση, η ΑΕΚ απομακρύνθηκε (77-81) και έδειξε να φέρνει το παιχνίδι στα μέτρα της.

Η Ένωση καθάρισε την υπόθεση-νίκη με καλάθι του Γιάνκοβιτς (81-86) στα 57 δευτερόλεπτα για το φινάλε, αφού οι γηπεδούχοι έκαναν τραγικές επιθέσεις. Το τελικό 86-90 χάρισε το ροζ φύλλο αγώνα και την πρόκριση στους Κυπελλούχους Ελλάδας, που… ετοιμάζονται για τη Νίμπουρκ.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 49-45, 66-62, 86-90.