«Σκόρπισε» τη Μπασκόνια η Μπάρτσα

Πάρτι με καλεσμένους τους Βάσκους για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους

Η Μπαρτσελόνα «έστησε πάρτι» με καλεσμένη τη Μπασκόνια, την οποία συνέτριψε με σκορ 93-67.

Μια Μπαρτσελόνα να «την πιεις στο ποτήρι» διέλυσε με σκορ 93-67 τη Μπασκόνια στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» για την 9η αγωνιστική της Euroleague και επέστρεψε στις νίκες με εντυπωσιακό τρόπο. Έτσι, μετά τις δύο σερί ήττες, οι «μπλαουγκράνα» βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 7-2, ενώ οι Βάσκοι, οι οποίοι γνώρισαν την τέταρτη συνεχόμενη ήττα τους, έχουν πλέον 3-6.

Κορυφαίος των νικητών και του γηπέδου ήταν ο Νίκολα Μίροτιτς, ο οποίος έκανε πάρτι και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο 30χρονος πάουερ φόργουορντ τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους, όντας αλάνθαστος (4/4 δίποντα και 4/4 τρίποντα), έχοντας επίσης 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν επίσης οι Ντέιβις (11) και Λαπροβίτολα (11), ενώ ο Καλάθης είχε 9 πόντους και 7 ασίστ. Από πλευράς ηττημένων διασώθηκε ο Ενόχ με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ.

To ματς

Η Μπασκόνια έκανε το… λάθος να προηγηθεί 6-2 και το «πλήρωσε». Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε γρήγορα και «πήρε σβάρνα» τους Βάσκους. Αρχικά έκανε το δικό της σερί, ισοφαρίζοντας σε 8-8 και στη συνεχεία «εξαφανίστηκε» από το οπτικό τους πεδίο. Με μπροστάρηδες τους Μίροτιτς και Λαπροβίτολα, οι «μπλαουγκράνα» «έτρεξαν» σερί 20-2, φτάνοντας στο 28-10, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 32-15.

Οι γηπεδούχοι έβλεπαν σαν… βαρέλι το καλάθι (5/8 τρίποντα), σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους (0/6), με το σκορ να γίνεται 41-17 στο 13’. Στην εξίσωση για τη Μπαρτσελόνα μπήκαν οι Ντέιβις, Κούριτς και Γιοκουμπάιτις, με τη διαφορά να διατηρείται σε πολύ υψηλά επίπεδα (48-26 στο 18’). Με εξαίρεση τον Ενόχ (14π.), οι υπόλοιποι παίκτες της Μπασκόνια αλλού πατούσαν κι αλλού βρίσκονταν. Και κάπως έτσι, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 55-31.

Με το πόδι στο… γκάζι μπήκαν και στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Μάλιστα, με τρίποντο του Μίροτιτς, έφτασαν και στο +30 (63-33) στο 23’. Από την άλλη, οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς πελαγοδρομούσαν και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τη διαφορά να φτάνει ξανά στο νταμπλ σκορ (75-37 στο 28’). Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, μάλιστα, έφτασε στη μέγιστη τιμή της, 81-41.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι «μπλαουγκράνα» κατέβασαν ταχύτητα, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι με σκορ 12-3 στα πρώτα τέσσερα λεπτά, «μάζεψαν» τη διαφορά (84-53). Κάπως έτσι κύλησε και ο υπόλοιπος χρόνος μέχρι το φινάλε, με τη Μπασκόνια να φτάνει στο επιμέρους 26-12 και τη Μπαρτσελόνα να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 93-67.