Σε τροχιά οκτάδας η Ζαλγκίρις

Από το καλό στο καλύτερο

Από το καλό στο καλύτερο η Ζαλγκίρις, η οποία λύγισε την Αρμάνι Μιλάνο (105-97 εντός) στην παράταση και πανηγύρισε την 8η νίκη της στις 11 τελευταίες αγωνιστικές της Ευρωλίγκας!

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους είχε πρωταγωνιστές τους Χέιζ (21 πόντοι), ΛεΝτέι (19 πόντοι), Ουλάνοβας (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και Γουόκαπ (18 πόντοι, 5 ασίστ), ενώ με αυτό το ροζ φύλλο ανέβηκε στο 11-15.

Για τους Ιταλούς διακρίθηκαν οι Ροντρίγκεθ (18 πόντοι, 8 ασίστ), Ταρζέφσκι (18 πόντοι) και Μίτσοβ (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ), με τον πρώτο να αποχωρεί τραυματίας από το ματς.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τη Ζαλγκίρις να βρίσκει λύσεις στο πρόσωπο του Λαντέιλ και να ξεφεύγει με +3 (13-10 στο 5’). Με 10-3 επιμέρους σκορ, η Αρμάνι Μιλάνο ανέκτησε το προβάδισμα (16-20 στο 7’), ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν βραχεία κεφαλή (27-25).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στην ομάδα του Γιασικεβίτσιους, που ξέφυγε με +9 (39-30 στο 14’). Εντούτοις, οι Ιταλοί απάντησαν και με 14-5, ισοφάρισαν σε 44-44 (18’). Παρ’ όλα αυτά, οι Λιθουανοί έτρεξαν σερί 9-0 στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου και έκλεισαν το πρώτο μέρος με «αέρα» 9 πόντων (53-44).

Στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (55-44), αλλά η Αρμάνι Μιλάνο αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 17-5, ανέκτησε το προβάδισμα (60-61 στο 24’). Έκτοτε, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τη Ζαλγκίρις στο +1 (72-71).

Στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους μπήκε πολύ δυνατά και με μπροστάρη τον ΛεΝτέι, εκτοξεύτηκε στο +10 σε μια πολύ κρίσιμη καμπή του αγώνα (88-78 στο 37’). Παρ’ όλα αυτά, οι Ιταλοί δεν τα παράτησαν και αντέδρασαν: με επιμέρους 11-1, ισοφάρισαν σε 89-89 στα 44 δευτερόλεπτα.

Ένα καλάθι του Γουόκαπ έγραψε το 91-89 (24’’), αλλά ο Ροντρίγκεθ απάντησε ισοφαρίζοντας εκ νέου (91-91 στα 13’’). Στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων ο Γουόκαπ τα έκανε… μαντάρα και ως εκ τούτου οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση (91-91).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Ζαλγκίρις εμφανίστηκε πολύ πιο συγκεντρωμένη και ξέφυγε με +4 (97-93). Με τρίποντο του Κρόφορντ, η Αρμάνι Μιλάνο μείωσε σε απόσταση αναπνοής (97-96 στο 43’), ωστόσο μέχρι εκεί. Με επιμέρους 8-1 η ομάδα του Γιασικεβίτσιους σφράγισε τη νίκη της (105-97).

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 53-44, 72-71, 91-91, 105-97 (παρ.)