«Σβηστά» την Χίμκι η Μπαρτσελόνα

Την ενδέκατη νίκη της στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα νικώντας στο ρελαντί με 87-74 την Χίμκι στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» για την 14η αγωνιστική.

Ο Νίκολα Μίροτιτς με 24 και ο Κόρι Χίγκινς με 20 πόντους ηγήθηκαν της ομάδας του Γιασικεβίτσιους στο σκορ, ενώ ο Νικ Καλάθης πέτυχε μεν μόνο έναν πόντο, αλλά με τις 12 ασίστ του έφτασε τα 50 ματς με διψήφιο αριθμό ασίστ στην Ευρωλίγκα. Για τους ηττημένους, που υποχώρησαν στο 2-12 χάνοντας την επαφή με το σκορ από τα μέσα της δεύτερης περιόδου, ο Αλεξέι Σβεντ είχε 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Οι άμυνες παραήταν χαλαρές από την αρχή, με τον Μίροτιτς με 12 πόντους και τον Καλάθη με 7 ασίστ να οδηγούν την ομάδα του στο 24-15 μετά από μόλις έξι λεπτά αγώνα. Η Χίμκι αντέδρασε και με την αφύπνιση του Σβεντ και βοήθεια από τους ψηλούς πλησίασε στο καλάθι, 34-32, στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Πάντως οι «μπλαουγκράνα» σοβαρεύτηκαν ξανά και έχοντας τον Χίγκινς σε καλή μέρα έκλεισαν το ημίχρονο με την πρώτη διψήφια διαφορά, 51-41. Ο Μίροτιτς συνέχισε να προσφέρει σκορ και η βελτιωμένη άμυνα της «Μπάρτσα» κρατούσε τους φιλοξενούμενους σε απόσταση, 69-53.

Δεκάλεπτα: 32-25, 51-41, 69-53, 87-74