Σαρωτική Μονακό υπέταξε την Μπασκόνια

Επικράτησε με 78-68

H Mονακό σε έναν σχεδόν αψεγάδιαστο αγώνα επικράτησε της Μπασκόνια με 78-68 και νιώθει έτοιμη να βρεθεί στα play-offs. Ανέβηκε στο 13-13, ενώ οι φιλοξενούμενοι πέφτουν στο 11-16.

Πολυτιμότερος παίκτης για την Μονακό ήταν ο Γουίλ Τόμας στους 16 πόντους και για την Μπασκόνια ο Άλεκ Πίτερς των 15 πόντων προσπάθησε να αποτρέψει το αρνητικό αποτέλεσμα για την ομάδα του.

Το ματς:

Στην πρώτη περίοδο η Μονακό πάτησε την μπάλα αρκετά στο χαμηλό ποστ είτε με τον Γουίλ Τόμας είτε με τον Ντονάτας Μοτιενγιούνας, οι οποίοι είναι ιδιαίτερα ικανοί κοντά στο καλάθι. Η Μπασκόνια με σύμβουλο την σωστή αξιοποίηση των επιθετικών επιλογών και της περιφερειακής άμυνας πήρε οριακά το δεκάλεπτο με 19-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μονακό με όπλο την άμυνα στη ρακέτα του Ντεβόντε Χολ που λειτούργησε σαν σκιάχτρο, βραχυκύκλωσε την Μπασκόνια και πήρε προβάδισμα μέχρι και έξι πόντων (33-27). Κυριάρχησαν απόλυτα και πήγαν την διαφορά σε διψήφια ύψη και το ημίχρονο έκλεισε στο 42-32.

Στην επανέναρξη η Μονακό συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και «στραγγάλισε» τους φιλοξενούμενους και έφτασε μέχρι και τις παρυφές των 20 πόντων και η τρίτη περίοδος έληξε με 61-49.

Κάπου εκεί οι μηχανές της Μπασκόνια πήραν μπρος και «έβρεξε» τρίποντα ώστε η διαφορά να πέσει στους επτά (67-60), αλλά η Μονακό διαχειρίστηκε το αποτέλεσμα και επικράτησε με 78-68.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 42-32, 61-49, 78-68