Σάρωσε τη Μακάμπι και ετοιμάζεται για Final Four η Ρεάλ!

Η Ρεάλ θύμισε κάτι από τα παλιά και με το εντυπωσιακό 95-66 έφτασε τη σειρά στο 2-0

Αυτή, ναι, ήταν η Ρεάλ από τα προηγούμενα χρόνια! Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν καθηλωτική στο δεύτερο ματς της σειράς, την ίδια ώρα η Μακάμπι Τελ Αβίβ της έκανε τη δουλειά των Ισπανών ακόμα πιο εύκολη, αφού ήταν σε άλλο γήπεδο και οι Μαδριλένοι έκαναν το 2-0, επικρατώντας με 95-66.

Ο Σέρχιο Γιουλ ήταν απολαυστικός καθώς σε μόλις 20 λεπτά συμμετοχής είχε 17 πόντους με πέντε τρίποντα, ενώ τον ακολούθησαν οι Γιαμπουσέλι με 16π. και Πουαριέ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Από πλευράς Μακάμπι, χωρίς υπερβολή δεν διασώθηκε κανένας, σε ένα ματς που πέταξαν λευκή πετσέτα πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο και κανένας παίκτης δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων.

Το ματς δεν αντέχει σε κριτική… Οι γηπεδούχοι ήταν σε εκπληκτική κατάσταση εκτελεστικά και πετυχαίνοντας 35 πόντους στην πρώτη περίοδο έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη τους, ενώ στη δεύτερη αποφάσισαν να παίξουν και άμυνα, οπότε έκλεισαν το ημίχρονο στο 56-37, που με την εικόνα της Μακάμπι ήταν αδύνατον να ανατραπεί.

Στο δεύτερο ημίχρονο επιβεβαιώθηκε αυτή η εκτίμηση, αφού η Ρεάλ Μαδρίτης συνέχισε να παίζει με διάθεση σε άμυνα και επίθεση, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο 74-48, μετατρέποντας το τέταρτο δεκάλεπτο σε τυπική διαδικασία, με το ματς να ολοκληρώνεται στο 95-66.