Ψυχωμένος Ερυθρός Αστέρας κατατρόπωσε την Ζενίτ μέσα στη Ρωσία

Αναμφίβολα... η έκπληξη της αγωνιστικής

Με μια γεμάτη και ψυχωμένη εμφάνιση, ο Ερυθρός Αστέρας έκανε τη μεγάλη έκπληξη και έφυγε με σπουδαίο διπλό από η Ρωσία και την έδρα της Ζενίτ (58-69).

Οι Ρώσοι εμφανώς επηρεασμένοι ψυχολογικά μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό την περασμένη εβδομάδα, δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στις νίκες με αποτέλεσμα να πέσουν από την πρώτη τετράδα με ρεκόρ 8-5.

Για τους Σέρβους, οι οποίοι με μια ψυχωμένη εμφάνιση κυριάρχησαν πλήρως από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα, ξεχώρισαν οι Ουόλτερς (14 πόντους), Κάλινιτς (11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Κούζμιτς (11 πόντους, 5 ριμπάουντ). Νίκη η οποία έβαλε τέλος σε ένα σερί τριών ηττών, ανεβάζοντας το σύνολο του Ντέγιαν Ράντονιτς στο 5-8.

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα του Ερυθρού Αστέρα στο παιχνίδι, με τους Σέρβους να «σοκάρουν» από νωρίς τους γηπεδούχους και να χτίζουν από νωρίς μια καλή διαφορά. Μέσω της καλής τους άμυνας προηγήθηκαν 10-3 στο 3', ενώ λίγο αργότερα χάρη στα καλάθια των Κούζμιτς και Κάλινιτς ανέβασαν τη διαφορά στο +9 (10-19 στο 7'), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 23-16.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου μάλιστα, ο Ερυθρός ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (16-27 στο 12'), διατηρώντας μάλιστα με χαρακτηριστική άνεση τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα παρά τις προσπάθειες των Ζούμπκοφ και Μίκι για τη Ζενίτ. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο στη μέγιστη τιμή της διαφοράς με buzzer-beater δίποντο του Μίτροβιτς για το 28-42.

Η κυριαρχία του Ερυθρού Αστέρα κοντά στο «ζωγραφιστό» συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Εκμεταλλευόμενη φυσικά και την εξαιρετική της άμυνας, αλλά και την αστοχία των Ρώσων, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έτρεξε ένα επιμέρους 11-3 σερί σε ένα πεντάλεπτο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 20 πόντους για το 58-38, με το δίποντο του Φράνκαμπ να κάνει το 58-40 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 28-42, 40-58, 58-69