«Ψαλίδισε» τις ελπίδες της Μπασκόνια για playoff η Βιλερμπάν

Με τις ελπίδες για οκτάδα να είναι μόνο μαθηματικές, η Βιλερμπάν έπαιξε όμορφο μπάσκετ και χάρη στην εκπληκτική της τρίτη περίοδο, πανηγύρισε σπουδαία εντός έδρας νίκη απέναντι στην Μπασκόνια με σκορ 83-77.

Για τους γηπεδούχους που πλέον ανέβηκαν στο (8-14), ξεχώρισαν οι Νόρις Κόουλ (20π.) και Ντέιβιντ Λάιτι (21π.), ενώ για τους φιλοξενούμενους που έπεσαν στο (9-13), διακρίθηκαν οι Άλεκ Πίτερς (15π.) και Ρόκας Γκεντράιτις (13π.)

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι ξεκίνησε το ματς η Μπασκόνια. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ξεκάθαρα την κυριαρχία στην επίθεση, αφού με τους Γιουσουφά Φαλ (11π.) και Ρόκας Γκεντράιτις (7π.), οι Ισπανού πήραν προβάδισμα +9 (17-26) με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Τα καλάθια των Χένρι και Τζεκίρι, έφεραν την διαφορά στο +14 (30-44), όμως οι Γάλλοι αντέδρασαν. Με μπροστάρη τον Κεβάριους Χέιζ, η Βιλερμπάν έριξε κάπως την διαφορά, δείχνοντας θετικό πρόσωπο με το τέλος του ημιχρόνου (35-46).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, μόνο η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ μπήκε στο παρκέ. Με επιμέρους σκορ 23-7 και τον Νόρις Κόουλ σε τρομερή μέρα, οι γηπεδούχοι πήραν «κεφάλι» στο σκορ για πρώτη φορά στο παιχνίδι (58-53). Έχοντας πλέον επιβάλλει τον ρυθμό τους στο παιχνίδι, η δείχνει έδειχνε να είναι αρκετά κοντά, την στιγμή που Ισπανοί έδειχναν να έχουν… χαθεί αγωνιστικά. Ο Ντέιβιντ Λάιτι με 13 πόντους στην τέταρτη περίοδο, «ανέλαβε» να δώσει την νίκη στους γηπεδούχους, με την Μπασκόνια να μην μπορεί να ακολουθήσει το παιχνίδι των Γάλλων και κατά συνέπεια να βλέπει το… τρένο των playoff να απομακρύνεται.