Πρώτη νίκη με τη Μακάμπι και στην Ευρωλίγκα ο Σφαιρόπουλος!

Σε… περίπατο μετέτρεψε η Μακάμπι Τελ Αβίβ την αναμέτρηση με την Μπάγερν Μονάχου, καθώς τη συνέτριψε 95-71, με αποτέλεσμα ο Γιάννης Σφαιρόπουλος να σπάσει το… ρόδι και στην Ευρωλίγκα, στον πάγκο της!

Από την άλλη, αυτό ήταν το πρώτο ροζ φύλλο για την «ομάδα του λαού» ύστερα από έξι σερί ήττες, ανεβαίνοντας έτσι στο 2-8. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρολ με 14 πόντους, με τον Τάιους να είχε 13 και τον Μπλακ 12. Για τους Βαυαρούς (4-6), έκανε ό,τι μπορούσε ο Γουίλιαμς με 15 πόντους.

Φουριόζα μπήκε στο ματς η Μακάμπι (10-2), με τη διαφορά να ξεφεύγει σε διψήφια τιμή νωρίς και να φτάνει ακόμη και στο (27-15), με τον Λο να διαμορφώνει το 27-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Με την ίδια… φόρα μπήκε η ομάδα του Σφαιρόπουλου και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να πάει στο +18 (37-19), στο 23’, ενώ στο τελευταίο λεπτό έφτασε ακόμη και στο +20 (47-27), με τον Λούτσιτς να κάνει το 47-29 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία του παιχνιδιού και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ο’ Μπράιαντ να τους διατηρεί στο +18 (60-42), στα μισά. Οι Λούτσιτς και Γουίλιαμς προσπάθησαν να βάλουν την Μπάγερν στο ματς, αλλά η Μακάμπι συντηρούσε την υπέρ της διαφορά σε διψήφια τιμή (67-55). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η «ομάδα του λαού» ήταν… καταιγίδα, καθώς ξέφυγε ακόμη και στο +24 (83-69), με τη νίκη να έρχεται με το τελικό 95-71.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 47-29, 67-55, 95-71