Πρόκριση με «άλωση» της Μαδρίτης για τη Ζαλγκίρις και εκτός playoffs o Ολυμπιακός!

Αντιμετωπίζει την Φενέρ η ομάδα του Γιασικεβίτσιους

Η μεγάλη εμφάνιση του Ντέιβις έδωσε στη Ζαλγκίρις τη νίκη (86-93) μέσα στη Μαδρίτη επί της Ρεάλ (που έπαιξε χωρίς Γιουλ-Ρούντι) και την πρόκριση στα playoffs, με αποτέλεσμα να πετάξει εκτός τον Ολυμπιακό!

Η Ρεάλ είχε ένα σταθερό προβάδισμα από νωρίς, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει (14-10). Στη συνέχεια, η Ζαλγκίρις έκανε την αντεπίθεσή της με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά (16-17), με το παιχνίδι να ανοίγει αρκετά και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει τη Ρεάλ προηγούμενη (27-25).

Στη δεύτερη περίοδο, οι Λιθουανοί μπήκαν φορτσάτοι, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα (29-33) και πηγαίνοντας στο +7 (36-43), στο 16’. Στα εναπομείναντα λεπτά, η «βασίλισσα» δεν μπορούσε να απαντήσει, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +9 (37-46).

Ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στην αρχή της τρίτης περιόδου, με τη Ζαλγκίρις να είχε τον έλεγχο και με τον Ντέιβις να κάνει… πάρτι στη ρακέτα, ξέφυγε αρχικά στο +14 (43-57), ενώ ακόμη και στο +15 (45-61), στο 27’. Εκεί, οι Κάρολ και Ράντολφ πίεσαν από την περιφέρεια, με τη Ρεάλ να πλησιάζει στο -6 (58-64) και αυτή να ήταν η διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (60-66).

Με αιχμή τον Ταβάρες στην επίθεση, η «βασίλισσα» μείωσε στο καλάθι (68-70), στο 33’, ενώ με τον Ράντολφ να παίρνει… μπρος, πέρασε μπροστά (77-76), στο 36’. Η απάντηση της Ζαλγκίρις ήρθε με τον Ντέιβις, ο οποίος την έστειλε στο +3 (77-80) και μόνος του τη διατηρούσε εκεί (83-86) μέχρι το 39’, με τον Βέστερμαν να την στέλνει +5 (83-88). Ο Ράντολφ έχασε την κρίσιμη επίθεση, με τον Γάλλο να κάνει 1/2 από τη γραμμή για το +6 (83-89) και τη μεγάλη νίκη των Λιθουανών να έρχεται με το τελικό 86-93.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 37-46, 60-66, 86-93

Πηγή:sport-fm.gr