Πήρε τον... εμφύλιο με τον Μπαρτζώκα ο Σφαιρόπουλος!

Ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, έσπρωξε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στην άνετη νίκη (79-63) επί της Χίμκι, για να ανέβει στο 4-9

Με τρομερή ευστοχία έξω από τα 6,75μ. (13/26 τρίποντα), σε ένα καταιγιστικό δεύτερο ημίχρονο, η Μακάμπι Τελ Αβίβ «καθάρισε» εύκολα (79-63) τη Χίμκι και την έπιασε στο 4-9.

Κορυφαίος από την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλο ήταν ο Ρέι με 17 πόντους, με τον Γουίλμπεκιν να προσθέτει 14 και τον Ρολ 10. Από το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα, που έπαιζε χωρίς Σβεντ και Γκιλ, ξεχώρισε ο Μίκι με 15 πόντους, ενώ από 11 είχαν οι Κρόκερ και Βιάλτσεφ.

Ντέρμπι από την αρχή ήταν το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να ήταν κοντά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε τη Χίμκι να προηγείται 18-16, με καλάθι του Κρόκερ. Με τρίποντο του ΝτιΜπαρτολομέο, η Μακάμπι πέρασε προσωρινά μπροστά (19-16) στην αρχή της δεύτερης περιόδου, αλλά τον Μίκι να τραβά την ομάδα του Μπαρτζώκα στο +6 (19-25) και να τη διατηρεί μπροστά (25-29), μέχρι το 15’. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με τον Γουίλμπεκιν, ο οποίος μόνος του έκανε ένα 8-0 (33-29), ενώ ο ίδιος τους έστειλε στα αποδυτήρια με το +4 (35-31).

Εξαιρετική ήταν η άμυνα της «ομάδας του λαού» στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με αποτέλεσμα να κάνει ένα 10-2 (45-33), μέχρι το 26’. Από εκείνο το σημείο, οι Ισραηλινοί έστησαν ένα… πάρτι και έτσι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +19 (61-42). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Μακάμπι έκανε διαχείριση του χρόνου για να φτάσει ακόμη και στο +21 (77-56), για να πάρει τη νίκη με το τελικό 79-63.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 35-31, 61-42, 79-63