Πήρε το «θρίλερ» και έκανε το «break» στην Πόλη η Μπάρτσα!

Την έδρα της Αναντολού Εφές «έσπασε» η Μπαρτσελόνα, καθώς επικράτησε 74-72 μέσα στην Πόλη

Με τον Χάνγκα κορυφαίο, αλλά και να πετυχαίνει το κρίσιμο καλάθι στο τέλος, η Μπαρτσελόνα νίκησε 74-72 την Αναντολού Εφές και έτσι επιστρέφει στη Βαρκελώνη με το 1-1, στη σειρά των playoffs.

Ο Ούγγρος σταμάτησε στους 17 πόντους, με τον Τόμιτς να είχε 13 και τον Ερτέλ να προσθέτει 12.

Από την ομάδα του Αταμάν, πρώτος σκόρερ ήταν ο Λάρκιν με 18 πόντους, με τον Μίσιτς να προσθέτει 15 και τον Σίμον 14.

Ντέρμπι ήταν από νωρίς η αναμέτρηση, με την Μπαρτσελόνα να ξεκινά καλύτερα, αλλά την Εφές να ισορροπεί την κατάσταση (11-11). Στη συνέχεια, ο Χάνγκα πήρε τους Καταλανούς από το… χέρι για το +6 (13-19), με τον Ντάνστον να μειώνει στο -3 (16-19), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Δυνατά μπήκε η ομάδα του Πέσιτς και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την υπέρ της διαφορά να πηγαίνει στο +9 (17-26). Η αντίδραση των Τούρκων ήρθε με τους Μίσιτς και Λάρκιν, για την ισοφάριση (30-30) στο 17’, ωστόσο στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά (34-38).

Ορεξάτος ξεκίνησε ο Λάρκιν στο δεύτερο μέρος, με την Εφές να πλησιάζει αρχικά στο καλάθι (38-40), ενώ στη συνέχεια με καταιγισμό έξω από τα 6,75μ. πέρασε μπροστά (49-45), με τον Ντάνστον να την στέλνει ακόμη και στο +7 (54-47), στα μισά. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, ήρθε η απάντηση της Μπαρτσελόνα, η οποία με απανωτά τρίποντα έκανε την ανατροπή και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +3 (59-62).

Με μπροστάρη τον Πάνγκος, η ομάδα του Πέσιτς πήγε στο +7 (61-68), στο 33’. Εκεί, άρχισε η αντεπίθεση της Εφές με πρωταγωνιστή τον Μίσιτς, ο οποίος της έδωσε το προβάδισμα (72-71). Ωστόσο, την τελευταία λέξη είχε ο Χάνγκα, καθώς με δικό του καλάθι έβαλε μπροστά την Μπαρτσελόνα (72-74) και με τους γηπεδούχος να χάνουν τα σουτ, οι Καταλανοί πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 34-38, 59-62, 72-74