Πήρε... φωτιά στην παράταση και «γονάτισε» τον Ερυθρό Αστέρα

Πρώτη νίκη της Μακάμπι στη φετινή Ευρωλίγκα

Ένα τρομερό έξτρα πεντάλεπτο με μπροστάρη τον Γουίλμπεκιν και επιμέρους σκορ 17-2, ώθησε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στη νίκη στην παράταση (84-69) επί του Ερυθρού Αστέρα, για την πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα!

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν και κορυφαίος για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 16 πόντους, με τους Κάσπι και Γουόλτερς να είχαν από 15π. ο καθένας.

Από το σύνολο του Μίλαν Τόμιτς, ξεχώρισε ο Περπέρογλου με 18 πόντους, ενώ άλλους 10π. πρόσθεσε ο Ντόμπριτς.

Καταιγιστικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση για τη Μακάμπι, καθώς στα πρώτα πέντε λεπτά προηγήθηκε 17-2! Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε και έκοψε τον ρυθμό των γηπεδούχων, αλλά δεν κατάφερε να ρίξει τη διαφορά και σε μονοψήφια τιμή στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-13).

Με ένα 4-0 μπήκαν οι Σέρβοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά η ομάδα του Σφαιρόπουλου πάτησε ξανά το… γκάζι για το +14 (33-19), στο 15’. Εκεί, ξεκίνησε η αντεπίθεση της ομάδας του Τόμιτς με μπροστάρη τον Περπέρογλου, για το 39-30 του πρώτου ημιχρόνου.

Πιο δυνατά ξεκίνησε η Μακάμπι στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα να πάει στο +14 (47-33), στο 25’. Έκτοτε, ο Ερυθρός Αστέρας έσφιξε πολύ αμυντικά, έριξε τον ρυθμό του ματς και έτσι κατάφερε να πλησιάσει στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-47).

Για άλλη μία φορά, η ομάδα του Σφαιρόπουλου μπήκε πιο… φορτσάτη για το νέο +14 (61-47), διατηρώντας τη διψήφια διαφορά (67-57), μέχρι το 35’. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου είχαν νέα απάντηση και μπήκαν για τα καλά στο παιχνίδι, καθώς μία η εξαιρετική τους άμυνα και από την άλλη τα μεγάλα καλάθια του Ντόμπριτς ισοφάρισαν (67-67), στο 1:25’’ πριν τη λήξη. Στον εναπομείναντα χρόνο και οι δύο ομάδες έχασαν εκατέρωθεν σουτ και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Σέρβοι κατέρρευσαν, με τον Γουίλμπεκιν να είχε πάρει… φωτιά και έτσι η Μακάμπι Τελ Αβίβ να παίρνει τη νίκη με το τελικό 84-69.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 39-30, 55-47, 67-67 κ.α., 84-69 παρ.