Πήρε φόρα και ξεπάστρεψε το «φάντασμα» της Φενέρ η Ζαλγκίρις

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Λιθουανούς στην Ευρωλίγκα

Πήρε φόρα η Ζαλγκίρις και έκανε το απόλυτο στη «διαβολοβδομάδα». Η ομάδα του Γιούρε Ζντοβτς, αφού επικράτησε του Παναθηναϊκού, έπραξε το ίδιο και κόντρα στη Φενέρ (86-75) και ανέβηκε στο 2-9.

Ήταν να μην κάνει την αρχή η Ζαλγκίρις! Η ομάδα του Γιούρε Ζντοβτς έχοντας βρει μέρος της χαμένης της αυτοπεποίθησης μετά την πρώτη της νίκη επί του Παναθηναϊκού, επικράτησε και της Φενέρ (86-75) και ανέβηκε στο 2-9, τη στιγμή που οι απογοητευτικοί Τούρκοι έπεσαν στο 3-8.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ουλανόβας με 18π., πληγώνοντας την πρώην ομάδα του, με τους Ντράγκιτς (13π.), Καλνιέτις (11π.), Γουέμπστερ (11π.) και Κάβανο (10π.) να είναι διψήφιοι.

Από την άλλη πλευρά, μόνοι οι Ντε Κολό (17π.) και Βέσελι (13π.) διασώθηκαν από το νέο «ναυάγιο» της ομάδα του Τζόρτζεβιτς.

Πιο δυναμικό το ξεκίνημα της Φενέρ στην αναμέτρηση, καθώς κατάφερε να διαμορφώσει μια διαφορά επτά πόντων (4-11), αλλά δεν κατάφερε να τη συντηρήσει και να χτίσει πάνω σε αυτή, καθώς η Ζαλγκίρις επέστρεψε πολύ εύκολα στις συνθήκες του αγώνα και έκλεισε την περίοδο μόλις στο -2 (16-18).

Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα με τη Ζαλγκίρις όπως φάνηκε στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου και πράγματι πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά με ένα καλάθι του Γουέμπστερ (20-18) και έκτοτε οι γηπεδούχοι δεν ξανακοίταξαν πίσω αυξάνοντας συνεχώς τη διαφορά την οποία έφτασααν για πρώτη φορά στο +11 (38-27) με ένα δίποντο του Στρέλνιεκς με το σκορ να κλείνει στο 38-29.

Η τρίτη περίοδος ήταν συνέχεια της δεύτερης στη μορφή του ματς, καθώς το σκορ έφτασε στο 48-33, με τη Φενέρ όμως να δείχνει σημάδια ζωής από τα μέσα του δεκαλέπτου και μετά, καθώς μείωσε μέχρι και τους 4 (56-52) με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 64-59.

Θα περίμενε κανείς στην τέταρτη περίοδο ένα ντέρμπι, αλλά η Φενέρ έμεινε στο ματς μέχρι το 64-62. Με τους Λιθουανούς να βγάζουν τρομερές άμυνες έστειλαν τη διαφορά εν ριπή οφθαλμού στους 10 πόντους (72-62) την οποία ανέβασαν μέχρι και τους 18 (86-68) δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή του. Η Φενέρ το μόνο που κατάφερε ήταν απλά να μειώσει το εύρος της ήττας με αναπάντητους πόντους στο τέλος και τη στιγμή που η Ζαλγκίρις είχε πια χαλαρώσει (86-75).