Πάτησε την Ζαλγκίρις η Εφές

Τη συνέτριψε με 89-62 και πλέον έπιασε στην 4η θέση την Μπάγερν

Χωρίς ν' αφήσει το παραμικρό περιθώριο αντίστασης στους Λιθουανούς της Ζαλγκίρις, η Αναντολού Εφές συνέτριψε την ομάδα από το Κάουνας με 89-62 και πλέον ισοβαθμεί με την Μπάγερν στο 18-10 και ψαλίδισε σημαντικά τις ελπίδες της αντιπάλου της, που έπεσε στο 15-14. Οι Τούρκοι ήταν καταιγιστική με πρωταγωνιστές τους Σέιν Λάρκιν και Βασίλιε Μίτσιτς που είχαν 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ συνολικά πέντε παίκτες της Εφές, είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ο Γουόκαπ με 15.

Οι Τούρκοι άνοιξαν τη διαφορά από τα μισά της πρώτης περιόδου, αφού από το 12-8 υπέρ τους, πάτησαν το γκάζι και μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, είχαν ήδη διαμορφώσει συνθήκες θριάμβου με το 26-12 να αποτελεί το σκορ της πρώτης περιόδου. Επί της ουσίας η Αναντολού Εφές είχε βάλει το νερό στο αυλάκι για τη νίκη και με τον τρόπο που διαχειρίστηκε την δεύτερη περίοδο. Με εξαιρετική άμυνα και βρίσκοντας λύσεις από πολλές διαφορετικές πηγές, έκανε το 49-28 στο τέλος του ημιχρόνου, με τον Λάρκιν να έχει ήδη φτάσει στους 12 πόντους.

Το ματς άνοιξε πολύ στην 3η περίοδο, που ήταν και η πιο παραγωγική με 47 πόντους και σε αυτό το δεκάλεπτο, με τους Τούρκους πάντως να συντηρούν διαφορές άνω τον 25 πόντων και μάλιστα ο Μίτσιτς την έφτασε και στο +28 με καλάθι και φάουλ για το 73-45.

Έτσι η διαφορά ήταν το μόνο ζητούμενο για την τελευταία περίοδο, που ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα, με την διαφορά να πηγαίνει στο 32' και στους 32 πόντους, για να μπορέσει κάπως να μαζέψει την διαφορά η Ζαλγκίρις για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι στο 89-62, αφού η Εφές στο φινάλε, άφησε το πόδι από το...γκάζι.

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 49-28, 73-45, 89-62.