«Πάτησε» την Νταρουσάφακα και παρέμεινε στην… εξίσωση η Ζαλγκίρις!

Τη συνέτριψε 94-67 και έτσι διατήρησε τις ελπίδες της για την είσοδό της στην οκτάδα

Χωρίς να… ιδρώσει και επιβάλλοντας από νωρίς τον ρυθμό της, η Ζαλγκίρις «πάτησε» (94-67) την Νταρουσάφακα και ανεβαίνοντας στο 13-15, παραμένει στο «κόλπο» για την πρόκριση στην οκτάδα.

Πλουραλισμό είχε στην επίθεση η ομάδα του Γιασικεβίτσιους, καθώς πέντε παίκτες τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Ντέιβις να ήταν πρώτος σκόρερ με 13, ενώ από 12 είχαν οι Γουόλτερς, Τόμπσον και Μιλάκνις, με τον Γκριγκόνις να είχε 11.

Οι Τούρκοι, που παρέμειναν στην τελευταία θέση με 4-24, είχαν πρώτο σκόρερ τον Έβανς με 14 πόντους και τον Μπαϊγκιούλ με 11.

Σφιχτό ήταν το παιχνίδι μέχρι τα πρώτα πέντε λεπτά (11-11), με τη Ζαλγκίρις να παίρνει τον έλεγχο στη συνέχεια, αλλά την Νταρουσάφακα να μένει κοντά μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (22-18). Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους πάτησε το… γκάζι και με ένα επιμέρους σκορ 15-2 ξέφυγε στο +17 (37-20) και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό πήγε στα αποδυτήρια με το +19 (49-30).

Ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους πρωταθλητές Λιθουανίας να είχαν τον απόλυτο έλεγχο και έτσι να το κλείνουν στο +22 (68-46). Οι παίκτες του Σάρας δεν ήθελαν να… φρενάρουν ούτε στην τέταρτη περίοδο, με τη διαφορά να ξεφεύγει ακόμη και στο +31 (85-54) και να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 94-67.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 49-30, 68-46, 94-67