«Πάτησε» τη Ζαλγκίρις και έκλεισε με χαμόγελα τη σεζόν η Μπασκόνια

Οι Βάσκοι επικράτησαν άνετα με 96-79

Με χαμόγελα ολοκλήρωσε τη σεζόν της στην Ευρωλίγκα η Μπασκόνια, που πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση στο εντός με τη Ζαλγκίρις, την οποία νίκησε 96-79 και ανέβηκε στο 12-16.

Επτά παίκτες του Σπάχια είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Ίνοκ (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Σεντεκέρσκις (11 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκεντράιτις (17 πόντοι) και Κοστέλο (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ) να ξεχωρίζουν.

Από την άλλη, οι Λιθουανοί υποχώρησαν στο 7-20 και παραμένουν στον πάτο της βαθμολογίας. Μόνο ο Λεκαβίτσιους (20 πόντοι) διασώθηκε από το ναυάγιο των φιλοξενούμενων.

Η Μπασκόνια μπήκε… φουριόζα στο παιχνίδι και έδειξε άγριες διαθέσεις από τα πρώτα λεπτά: με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, ξέφυγε με «αέρα» 13 πόντων στα μισά της περιόδου (15-2). Οι παίκτες του Σπάχια συνέχισαν το κρεσέντο τους και εκτοξεύτηκαν στο +21 (31-10), ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο με +20 (35-15)!

Οι Βάσκοι απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο στην εκκίνηση της 2ης περιόδου (43-17 στο 13’), την ώρα που η Ζαλγκίρις δεν μπορούσε να βρει στόχο. Σεντεκέρσκις και Ίνοκ έφεραν τους γηπεδούχους στο +30 (52-22 στο 16’), ωστόσο κάπου εκεί ξύπνησαν οι φιλοξενούμενοι, που έτρεξαν επιμέρους σκορ 18-5 και ψαλίδισαν κάπως τη διαφορά στο φινάλε του ημιχρόνου (57-40).

Με τον Κοστέλο να μπαίνει στην εξίσωση, η ομάδα της Βιτόρια έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 20 στην αρχή του 3ου δεκαλέπτου (63-42). Ο Λεκαβίτσιους μείωσε σε 66-50 (24’), αλλά σε εκείνο το σημείο επήλθε μπλακ-άουτ στους Λιθουανούς, που έμειναν άποντοι για περίπου 6 λεπτά και είδαν την Μπασκόνια να απομακρύνεται με +27 (77-50) στο φινάλε της περιόδου.

Το 4ο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά τους (84-58 στο 33’). Με σερί 8-0, η Ζαλγκίρις μείωσε κάπως (84-66 στο 35’), αλλά… μέχρι εκεί. Ο Ίνοκ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα του Ζντοβτς και οδήγησε την ομάδα του με ασφάλεια στο ροζ φύλλο (96-79).

Τα δεκάλεπτα: 35-15, 57-40, 77-50, 96-79.