Πάτησε τη Φενέρ μέσα στην Πόλη η Ρεάλ!

Τρομακτική Ρεάλ Μαδρίτης, έδειξε τα… δόντια της σε όλη την Ευρωλίγκα, αφού συνέτριψε 94-65 τη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη, παρότι παρατάχθηκε με πολλές και σημαντικές απουσίες.

Στο 18-6 ανέβηκε η «βασίλισσα», που πανηγύρισε την 4η διαδοχική νίκη της. Κορυφαίοι για την ομάδα του Λάσο οι Κάρολ (20 πόντοι), Ταβάρες (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Τόμπκινς (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Από την άλλη, οι Τούρκοι υποχώρησαν στο 11-14 και χάνουν έδαφος στη μάχη που δίνουν για την οκτάδα. Διασωθέντες από το ναυάγιο του Ομπράντοβιτς οι Ντε Κολό (21 πόντοι, 6 ασίστ) και Βέσελι (16 πόντοι).

Η Φενέρ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 13-11 (6’) με μπροστάρη τον Ντε Κολό. Εντούτοις, οι Κυπελλούχοι Ισπανίας αντέδρασαν και με σερί 9-0, πέρασαν μπροστά στο σκορ (13-20 στο 8’), ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο με +7 (15-22).

Με τον Μίκι να μπαίνει στην εξίσωση επιθετικά, η «βασίλισσα» εκτοξεύτηκε στο +14 (17-31) στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Ομπράντοβιτς απάντησε με 8-0 και πλησίασε (25-31 στο 15’).

Για μια ακόμα φορά όμως, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και παίζοντας επιβλητικά πέτυχαν επιμέρους 13-2 και έφτασαν στο +17 (27-44 στο 18’). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Ρεάλ στο +16 (31-47).

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις με Ντε Κολό, Βέσελι και επιχείρησαν να πλησιάσουν (42-54 στο 23’), ενώ έριξαν και τη διαφορά κάτω από τους 10 (51-60 στο 27’). Εντούτοις, η ομάδα του Λάσο είχε και πάλι τις απαντήσεις: με σερί 11-0, απομακρύνθηκε με +20 στο φινάλε του δεκαλέπτου (51-71).

Το σόου της Ρεάλ συνεχίστηκε στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου. Με εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση και τρομερή άμυνα, εκτοξεύτηκε στο +29 (53-82 στο 34’). Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με την ομάδα της Μαδρίτης να φτάνει στο 65-94.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 31-47, 51-71, 65-94.